22.08.2018, Trešdiena
lv
Aktualitātes Pārgaujas novadā
  • Pasākums "Skopta un videi draudzīga sēta 2018" noslēdzies ar Saimniekballi
    18. augustā Ungurmuižā notika pasākuma "Sakopta un videi draudzīga sēta" noslēgums. Godināti sakopto sētu saimnieki ...
  • Atklāta Dabas un tehnoloģiju parka “URDA” mācību ēka
    10.maijā Pārgaujas novada Daibē oficiāli tika atklāta Dabas un tehnoloģiju parka (DTP) “URDA” mācību ēka ...
  • Lauksaimnieciskai izmantošanai nomājamās zemes Pārgaujas novadā
    Aicinām pieteikties uz zemes vienībām vai tās daļas nomas tiesībām lauksaimnieciskai izmantošanai ...
Pārgaujas novada karte
Apmeklējumi šodien:
11, pašlaik vēro: 19.

Vai Jūs vēlētos saņemt informāciju par aktualitātēm Pārgaujas novadā savā e-pastā?
» NOVADS » UZŅĒMĒJDARBĪBA » AktualitātesAtkritumu priekšapstrādes centrs atkritumu šķirošanas sistēmu neietekmē!

                Saistībā ar publiskajā telpā izskanējušo informāciju par it kā nenotiekošo atkritumu šķirošanu atkritumu priekšapstrādes centrā poligonā Daibe, SIA ZAAO uzskata par būtisku sabiedrību informēt, ka dalītai atkritumu vākšanai jeb atkritumu šķirošanas sistēmai ar atkritumu priekšapstrādi poligonā Daibe nav saistības. Patlaban atsevišķos medijos izskanējusī informācija diemžēl radījusi sabiedrībā maldinošu priekšstatu par atkritumu šķirošanas sistēmas darbību, kas var radīt negatīvas sekas uz šīs sistēmas attīstību Latvijā kopumā.

Atkritumu priekšapstrādes centrā nonāk nešķiroti sadzīves atkritumi, no kuriem ar smalcināšanas, metāla atdalīšanas un atšķirošanas iekārtām iegūst NAIK (no atkritumiem iegūts kurināmais), organiskos atkritumus, ko nogādā kompostēšanas laukumā vai pārklāj noglabāšanas šūnu, bet atlikušais atkritumu sastāvs, ko nevar izmantot ne kā izejvielu, ne citur, tiek noglabāts poligonā. Savukārt dalīti vāktie atkritumi, kurus iedzīvotāji sašķiro jau mājsaimniecībās, atkritumu priekšapstrādes centrā nenonāk, bet gan tos nogādā speciālā šķirošanas līnijā dalīti vāktiem atkritumiem, kur vēlreiz tos pāršķiro un tad nodod otrreizējai pārstrādei.

SIA ZAAO jau šobrīd ir ieviesusi un nodrošina dalīto atkritumu vākšanu visā Ziemeļvidzemē, kaut arī dalīto atkritumu sistēmas obligātu ieviešanu Ministru kabineta noteikumu projekts paredz tikai līdz 2014.gada 31.decembrim. Uz šo brīdi ir ierīkoti 300 EKO punkti papīra, plastmasas, metāla un stikla savākšanai, 14 EKO laukumi gan iepakojuma, gan lielgabarīta, zaļo, nestandarta un citu atkritumu savākšanai, kā arī izvietoti papildus vēl vairāk nekā 200 iepakojuma un PET konteineri visā reģionā. Tāpat iedzīvotājiem tiek piedāvātas EKO somas papīra atkritumiem, PET dzērienu pudelēm, polietilēna atkritumiem, metāla atkritumiem, kā arī EKO kastes reklāmas un citu drukāto materiālu savākšanai. Dalīto atkritumu sistēma šobrīd, saskaņā ar Ziemeļvidzemes reģionālo atkritumu apsaimniekošanas plānu 2006.-2013.gadam, reģionā ieviesta par vismaz 85%.

Poligons Daibe ir vienīgais, kur atkritumu priekšapstrādes infrastruktūra ir ne tikai sakārtota, bet arī reāli darbojas. Latvijā kopumā ir tikai divi poligoni, kur šāds priekšapstrādes centrs ir izveidots, kā to pieprasa Eiropas normatīvi. Tas nozīmē, ka jau šobrīd uzņēmums pilda Eiropas Savienības prasības par noglabājamo atkritumu apstrādi. Kopējais savākto atkritumu apjoms 2012. gadā bija 48 814,55 tonnas. No visiem savāktajiem atkritumiem 56% ir bijuši sadzīves atkritumi, 12% šķirotie atkritumi, 9% nestandarta atkritumi, 9% ražošanas atkritumi, 7% būvniecības un 7% kompostējamie atkritumi. No kopējā savākto atkritumu apjoma poligonā noglabāti 33% atkritumu, kas ir pozitīvs rādītājs, un ar katru gadu noglabājamo atkritumu apjoms samazinās (2011.gadā tika noglabāti 51% atkritumu).

 © 2013 Pārgaujas novada pašvaldība.
Izstrādāts: 101.lv