22.10.2019, Otrdiena

Vai, iepērkoties vietējos veikalos, pamanāt Pārgaujas novadā ražotos produktus, kas tiek izcelti ar īpašu preču zīmi “Radīts Pārgaujas novadā”?
» NOVADS » Jaunieši » Aktualitātes

Esi redzams uz ielas - esi GAISMAS VEST-nesis!

Šogad CSDD nācis klajā ar kārtējo atmiņā paliekošo kampaņu. Šoreiz gan tā neprovocē emocijas, liekot aizdomāties par drošību uz ceļa, ar spēcīgiem vizuāliem, dramatiskiem attēliem, kā notiek nelaimes, bet izmēģina maigāku taktiku un “pieiet lietai” ar humoru. “Esi gaismas vest-nesis” kampaņas video atspoguļo kādu jaunieti Rīgā, kurš izmēģinājis atstarojošo vesti un sapratis, ka tā ir spēcīgs pašpārliecinātības avots. Video redzams, kā puisis, tērpies vestē, drosmīgi soļo pa Rīgu, iefiltrēdamies pie dažādiem cilvēkiem, kā viens no “savējiem” – sētniekiem, pašvaldības policistiem, celtnieku brigādēm, un cilvēki, nezinādami, ka tos filmē, klausa puisi uz vārda.

Bet, patiesībā jau lieta ir nopietna. Arī Pārgaujas novada pašvaldība aicina iedzīvotājus būt gaismas “vest-nešiem”. Šoruden pašvaldības policija novadā izrakstījusi jau sešus protokolus par pārvietošanos diennakts tumšajā laikā bez gaismas atstarojošiem elementiem. Sen pagājis laiks, kad pietiek ar vienu spīdīgu aproci vai apaļu atstarojošu rimbuli karājamies kaut kur pie apģērba. Atstarojošiem elementiem jābūt abās ķermeņa pusēs. Respektīvi, tiem jābūt piestiprinātiem tā, lai ir jaušamas kustīgā objekta aprises. Līdz ar to, labākais risinājums, nudien ir veste.

Šobrīd vestes iespējams iegādāties no nieka 1,59 EUR – 9 EUR robežās, kad nepieciešama specifiska veste. Taču vidusmēra lietotājam pietiek ar vesti, kas maksā 2-3 eiro robežās.
     CSDD ziņo "Twitter", ka "Gaismas vest-niecības", kur iespējams iegādāties vestes, atrodamas visā Latvijā, Maximas veikalos, Statoil, Latvijas pastā u.c.

Smalkam stilam Latvijā šobrīd ir pieejami arī dažādi dizaineru risinājumi, taču tad gan jārēķinās šķirties no lielākas summas gaumes vārdā.

Laiks šoruden nav lutinājis ar daudz saulainām dienām. Pārsvarā ir mitrs, lietains un, kamēr nav sākusies sniegota, balta ziema, rītos un vakaros ir krēslaini tumšs, kas krietni apgrūtina redzamību uz ceļa. Kombinācijā ar lietu, šādi apstākļi sagādā galvassāpes ne vienam vien šoferim, jo redzamība uz ceļa samazinās dramatiski. Kā vēsta interneta portāls www.meteoprog.lv, saule šodien riet jau 15:54. Pats sliktākais laiks redzamībai uz ceļa, vadot auto ir tieši krēslas laiks, pirms iestājas tumsa.

Nereti valda maldīgs uzskats, ka kājāmgājējs ir redzams teritorijā, kur ielas ir apgaismotas, tomēr kājāmgājējiem ir ļoti jāizvērtē laikapstākļi un jāpieņem zināšanai savai drošībai un autovadītāju spriedzes mazināšanai šajā sezonā, ka gājēju viegli var nepamanīt arī pilsētā vai ciemā atrodamies bīstamā vietā uz ceļa. Automašīnu tuvās gaismas (pie labiem laikapstākļiem) apgaismo tikai 25-50 metrus. Savukārt tālās - līdz 150 metriem, tādējādi gājējiem, lai sevi pasargātu, ir jālieto  gaismu atstarojošas vestes vai apģērbu ar atstarojošajiem elementiem, kā arī jāievēro satiksmes noteikumi.

Otrs maldīgs uzskats pastāv, ka riteņbraucējam atstarojošā veste nav nepieciešama, ja pie riteņa ir piestiprināti atstarotāji. Pārgaujas novada pašvaldības policija, īpaši uzsver, ka likums par vesti diennakts tumšajā laikā attiecas arī uz riteņbraucējiem.

Tāpat aicinām arī vecākus vienmēr piedomāt par savu bērnu drošību – iegādājoties apģērbu ar iestrādātiem atstarojošiem elementiem vai atstarojošo vesti un sekojot līdzi, lai tas tiktu lietots. Šādi elementi jālieto ne tikai cilvēkiem, bet arī suņiem, bērnu un invalīdu ratiņiem.

Atceries, ka par atstarojošās vestes vai apģērbu ar atstarojošajiem elementiem nelietošanu pašvaldības policija piemēros administratīvo sodu! Par šo noteikumu neievērošanu izsaka brīdinājumu vai uzliek naudas sodu no septiņiem līdz trīsdesmit euro.

Pārgaujas novada pašvaldības policija atrodas Stalbes pagasta “Iktēs” un jebkurā diennakts laikā reaģē uz iedzīvotāju sūdzībām un lūgumiem pēc palīdzības. Pašvaldības policijas diennakts tālrunis ir 29333659.

Stefānija Jančevska
sabiedrisko attiecību un jaunatnes lietu speciāliste