05.03.2021, Piektdiena
lv
Aktualitātes Pārgaujas novadā
  • Pārgaujas novada pašvaldība izsludina Grantu konkursu
    komercdarbības uzsākšanai vai attīstībai Pārgaujas novadā ...
  • Izsludināta pieteikšanās Kultūras projektu konkursam
    Jaunrades sekmēšanai un iedzīvotāju iniciatīvu atbalstīšanai ...
  • Uzņēmējiem pieejama preču zīme – “Radīts Pārgaujas novadā”
    Jau 2017. gada nogalē tika izstrādāts dizains preču zīmei “Radīts Pārgaujas novadā”, kura nu tiek piedāvāta Pārgaujas novada uzņēmējiem ...
Pārgaujas novada karte
Apmeklējumi šodien:
788, pašlaik vēro: 21.

» NOVADS » IZGLĪTĪBA » AktualitātesNometne jauniešiem- jauni iespaidi, piedzīvojumi, draugi un zināšanas

Četri latviešu jaunieši, divi no Jelgavas un pa vienam no Pārgaujas un Vecpiebalgas novadiem augustā piedalījās nometnē jauniešiem „Eiropas pilsētas nākotnē”, kura norisinājās Benmoras mācību centrā, Skotijā. Kopumā nometnē piedalījās 20 jaunieši no sešām valstīm – Norvēģijas, Latvijas, Krievijas, Skotijas, Polijas un Vācijas. Nometnes mērķis bija apvienot jaunos prātus, kuriem ir interese par politiku, plānošanu un pilsētu attīstību.Būtiskākais jautājums, uz kuru mēs visas šīs piecas dienas meklējām atbildes bija „Kā izskatās Eiropas pilsētu nākotne?”. Katru dienu atbildēt uz šo jautājumu centāmies citādākā veidā, caur citādākiem uzdevumiem un citādāku prizmu. Lielākā dienas daļa pagāja veicot praktiskos uzdevumus, risinot dažādas problēmas un sniedzot savus risinājumus un skaidrojumus. Tas bija lielisks veids kā labāk iepazīt vienam otru, jo pārsvarā visi uzdevumi bija jāveic nelielās grupās, diskusiju veidā.

Visas nedēļas garumā diskutējām par tādiem jautājumiem kā romu tautības ceļotāji,  ar šo pasaulē pastāvošo problēmu. To plusiem un mīnusiem mūs iepazīstināja Lynne Tammi. Mēģinājām prognozēt, kas notiks nākotnē, kurās pilsētās būs daudz ieceļotāju un kuras pilsētas ir pakļautas izmiršanai. Kā arī apspriedām imigrācijas problēmas, demogrāfiskās pārmaiņas un citas problēmas, ar ko mums un nākamajām paaudzēm būs jātiek galā.

 Apmeklējām Skotijas lielāko pilsētu Glāzgovu. Uzskatu, ka šī bija viena no interesētākajām un vērtīgākajām dienām nometnes laikā, ne tikai tādēļ, ka aplūkojām ārkārtīgi skaistu pilsētu, bet arīdzan tādēļ, ka apmeklējām Skotijas dizaina un arhitektūras centru „Lighthouse”. Tur mēs viesojāmies pie arhitekta Jim MacDonald un plānotāja Lorri McElroy. Apspriedām gan esošās, gan iespējamās nākotnes problēmas, kas saistītas ar pilsētu pārmaiņām, piesārņojumu, to risinājumiem, kādas pastāv iespējamās pārtikas un ūdens problēmas, kā arī par to, kā izskatīsies pilsētas un to ēkas nākotnē. Sniedzām savus risinājumus šiem jautājumiem un izstrādājām savus pilsētas modeļus.

Domāju, ka ikvienam  bija interesanti veidot mobilās aplikācijas, kuras būs noderīgas nākotnes metropoļu iedzīvotājiem. Mērķis bija izveidot tādu mobilo aplikāciju, kas risinātu sabiedrībā pastāvošu drošības problēmu. Vēlāk dalījāmies mūsu iespaidos un uzskatos, kā izskatīsies pilsētas Eiropā 2030. gadā. Manuprāt, ļoti pozitīvi ir tas, ka mums bija daudz pašiem jāstrādā, jāplāno un jādiskutē gan savā starpā, gan ar dažādiem ekspertiem. Tomēr, uzskatu, ka šie uzdevumi jeb izvēlētās problēmas, varēja būt vēl konkrētākas un, iespējams, nedaudz daudzveidīgākas.

Protams, neiztikām arī bez savu valstu un novadu popularizēšanas. Katras valsts pārstāvji iepazīstināja pārejos ar vietām, kur viņi dzīvo, par problēmām ar kādam tur ir jāsaskaras un par valsti kopumā. Tagad ir vēl par mazu pasaules daļiņu vairāk, kas zina, kas ir Pārgaujas novads, kur tas atrodas un to, cik pie mums ir jauki. Patīkams pārsteigums bija uzzināt, ka Alf Sigurd Johansen Inovācija apļa priekšsēdētājs vairākas reizes ir viesojies Pārgaujas novadā.

Visu nometnes laiku uzturējāmies kalnu ieskautajā Benmoras mācību centrā, kas atrodas pilī, ar gleznainu, skaistu ainavu visapkārt, kas tikai rosināja radošumu.

 Domāju, ka ikviens no mums mājās devās ar ārkārtīgi vērtīgu bagāžu - gūtiem jauniem iespaidiem, piedzīvojumiem, draugiem un, protams, neatsveramām zināšanām. Paldies Pārgaujas novada pašvaldībai par iespēju apmeklēt šo nometni!

 Kristīne Silicka© 2013 Pārgaujas novada pašvaldība.
Izstrādāts: 101.lv