28.02.2021, Svētdiena
lv
Aktualitātes Pārgaujas novadā
  • Pārgaujas novada pašvaldība izsludina Grantu konkursu
    komercdarbības uzsākšanai vai attīstībai Pārgaujas novadā ...
  • Izsludināta pieteikšanās Kultūras projektu konkursam
    Jaunrades sekmēšanai un iedzīvotāju iniciatīvu atbalstīšanai ...
  • Uzņēmējiem pieejama preču zīme – “Radīts Pārgaujas novadā”
    Jau 2017. gada nogalē tika izstrādāts dizains preču zīmei “Radīts Pārgaujas novadā”, kura nu tiek piedāvāta Pārgaujas novada uzņēmējiem ...
Pārgaujas novada karte
Apmeklējumi šodien:
441, pašlaik vēro: 12.

» NOVADS » IZGLĪTĪBA » AktualitātesSajust Atlantijas okeānu

    

          No 23.-27.aprīlim notika kārtējais ES mūžizglītības programmas COMENIUS apakšprogrammas projekta dalībvalstu seminārs. Šoreiz tikšanās notika Portugāles pilsētā Cubā, kura atrodas valsts vidienē, Alentejo ielejā. No Straupes pamatskolas seminārā piedalījās projekta koordinatore Dana Gaile, skolas direktore Ligita Krūmiņa un vizuālās mākslas skolotāja Daiga Kreituze. Skolēnus pārstāvēja Kate Medne, kura tika izvirzīta, ievērojot uzstādītos kritērijus – attieksme pret skolu, skolas biedriem un darbiniekiem, aktivitāte, mācību darbs, kā arī tika izvērtēta spēja socializēties un komunicēt svešvalodā ar 14-17 gadus veciem dažādu valstu jauniešiem.

       Portugāļu komanda bija ļoti piestrādājusi pie programmas plānošanas. Viss sākās ar nelielu daudzkultūru festivālu pilsētas publiskajā bibliotēkā. Katrai dalībvalstij (Lietuvai, Latvijai, Portugālei, Itālijai, Grieķijai, Rumānijai, Polijai un Vācijai) bija jāatrāda mājās sagatavots tradicionlālās kultūras priekšnesums. Cits  dejoja, cits dziedāja, cits lasīja dzeju, cits demonstrēja tautas tērpus. Mēs,  latviešu meitenes , dziedājām latviešu tautas dziesmu Kates ģitārspēles pavadījumā. Festivāls noslēdzās ar  visu jauniešu kopīgu dziesmu. Uzreiz pēc festivāla notika mūsu kopējā projekta pirmā galaprodukta prezentācija. Tā ir iespaidīga recepšu grāmata „Traditional Recipes – the Source of Life and Health”, kurā ievietotas katras dalībvalsts skolas iesūtītās 4 tradicionālo ēdienu receptes papildinātas ar krāsainiem attēliem. Recepšu teksti ir gan katras valsts valodā, gan projekta darba valodā – angļu. Latviešu ēdienkarti šajā grāmatā pārstāv pelēkie zirņi ar speķi, skābu kāpostu zupa, Jāņu siers un sklandurauši. Prezentācijā katras valsts pārstāvis pastāstīja par ēdienu tradīcijām un izvēlētajām  receptēm. Portugāļu kolēģi bija parūpējušies par to, lai viesi visās ēdienreizēs tiktu mieloti ar tradicionāliem portugāļu ēdieniem, kuri ir ļoti gardi, un, protams, neiztrūkstošs maltītēs ir vīns, kas viņiem ir ūdens vietā.

         Koordinatoru sanāksmē tika analizētas pirmā projekta gada veiksmes un ne tik lielas veiksmes, pie kurām jāpiestrādā. Tika apspriesti jautājumi, kas attiecas uz pirmā gada starpziņojumu, kurš iesniedzams Valsts Izglītības Attīstības aģentūrā. Tāpat jau tika ieskicēti organizatoriskie plāni turpmākajiem semināriem nākošajā mācību gadā.

         Šī semināra laikā daudz tika veltīts reģiona kultūrvēsturiskā mantojuma apguvei, jo tas ir arī viens no projekta uzdevumiem. Iespaidīgs bija Monsarazas viduslaiku ciemats, kur viss joprojām ir kā viduslaikos, bet kur joprojām dzīvo cilvēki, kuri rūpējas par ciemata saglabāšanu, un protams, tūristu piesaisti. No ciemata, kurš atrodas uz neliela kalna, paveras skats uz lielāko mākslīgo ezeru, no kura tiek apūdeņoti simtiem tūkstošiem hektāru lielie vīnogulāju lauki, olīvkoku birzis, mandarīnkoki un katrs augs pilsētu apstādījumos un dārzos, jo bez ūdens tur nekas nevarētu izaugt. Ne mazāk iespaidīgi, bet baisi bija ieiet pilsētas Evoras Sv. Franciska baznīcas kaulu kapelā, kur visas sienas ir veidotas tikai no cilvēku kauliem un galvaskausiem. Mūsu vizīte Portugālē iekrita dienā – 25. aprīlī - , kad valstī svin revolūcijas dienu, līdz ar to visiem tā ir brīvdiena. Arī mēs šo dienu visi kopā pavadījām kā brīvdienu. Ar buru kuģīti „Santa Bernarda” no Lagosas devāmies trīs stundu izbraukumā pa Atlantijas okeāna piekrasti, vērojot klintis, saulē mirdzošo zilo ūdeni un baltās smilšu pludmales krastā. Arī mums bija tā iespēja Portimao pludmalē izbaudīt karsto sauli, baltās smiltis un okeāna ūdens veldzi.

        Šis brauciens bija lēciens vasarā, jo gaisa temperatūra aprīļa beigās tur bija jau + 30’C. Secinājām, ka tieši aprīlis ir visskaistākais laiks, lai dotos uz Portugāli. Jo viss, kas vien spēj, zied. Un kāda krāsu dažādība! Pasakaini! Patiess prieks par jauniešiem, kuri bija ļoti draudzīgi, atvērti, aktīvi un ļoti pozitīvi. Nelielam piemēram atgadījums no šī brauciena. Dodoties vakarā atpakaļ uz Cubu no brauciena pa okeānu, mūs pievīla tehnika - saplīsa autobuss. Neviens jau nezināja, ka viss atrisināsies tikai pēc trim stundām. Visu šo laiku ar mums kopā bija policisti, kas sagaidīja, kad servisa mehāniķi novērsīs problēmu un mēs droši varēsim doties tālāk. Tas notika lielceļa nobrauktuvē, patālu no visām apdzīvotām vietām. Bet stāsts jau ir par jauniešiem. Viņi visu šo laiku mācīja viens otram dažādu tautu dejas, spēlēja spēles, dziedāja, runājās, portugāļu jaunieši cienāja visus ar vecāku gatavotiem gardumiem, kas dienas laikā nebija apēsti. Ne miņas no īgnuma, neapmierinātības vai dusmām, ka nekurienes vidū ir jāgaida tik ilgi. Tāds multikulturāls burziņš. Tieši šī socializēšanās multikulturālā vidē, manuprāt, ir vislielākais ieguvums jauniešiem, kas piedalās semināros.

        Turpinājumā Portugāles seminārs Kates acīm: „ Š. g. 23. - 27. aprīlī "Comenius" projekta ietvaros devāmies uz Portugāli, pilsētu Cubu. Mīļā sagaidīšana un siltie saules stari bija pirmie vēstneši, kas lika nojaust par lielisko laiku, ko šeit pavadīšu. 
Cubā ieradāmies vēlu, gandrīz visas delegācijas kopā. Grieķi, poļi, lietuvieši, rumāņi, vācieši un latvieši. Nākošajā dienā mums pievienojās itāļi. Milzīgs prieks bija satikt grieķu skolotāju, kas atsūtīja dāvanu un laba vēlējumus no draugiem Grieķijā. Meiteni, pie kuras dzīvoju, biju jau iepazinusi seminārā Itālijā. Viņas ģimene mani uzņēma ar vislielāko sirsnību un ļoti lutināja. Ar ģimeni kopā svinējām tantes dzimšanas dienu. Sagādāju pārsteigumu - apsveikumu dziesmu nodziedot latviešu valodā. Ģimenes saknes ir meklējamas Āfrikā, Mozambikā, tāpēc mājā ir iekārtots īpašs stūrītis ar mantām no Mozambikas. 
       Aktivitātes jauniešiem bija izplānotas perfekti. Visvairāk priecājos par pirmās dienas "International festival,"  kurā varēju parādīt arī latviešu skaistās tautasdziesmas. Pēc visu delegāciju priekšnesumiem kopīgi dziedājām "We are the world." Lieliska kopības sajūta... Patiesībā neticu, ka šo četru dienu laikā paspējām izdarīt tik daudz! Iepazinām nacionālās spēles, dziesmas, ēdienu. Izbraucām ar pirātu kuģi pa okeānu, pavadījām laiku pludmalē, devāmies uz kaulu kapelu, kur visas sienas rotāja cilvēku kauli, diezgan neomulīga sajūta tur... Apmeklējām arī lielāko Portugāles ezeru, kas ir mākslīgi veidots un Monsarazas ciematu, kas atrodas iekš pils mūriem. Gluži kā viduslaikos. 
        Pēdējā vakarā notika festivāls "Ovibeja," kuru apmeklējām visi jaunieši kopā. Žēl, ka bija jādodas uz lidostu laicīgi, labprāt būtu palikusi ilgāk gan festivālā, gan Portugālē. 
        No šī brauciena esmu ieguvusi daudz ko. Ne tikai uzlabojusi savu angļu valodu, bet arī ieguvusi priekšstatus par Portugāles tradīcijām un iemācījos pāris portugāļu vārdus. Mājās atveda arī pašaudzētos mandarīnus no piemājas dārza, atzīstu, ka tie ir daudz garšīgāki nekā tie, ko iegādājamies ikdienā. Protams, vislielākais ieguvums ir jaunie draugi un ģimene, kas ļoti pietrūkst. Es tur atgriezīšos!”© 2013 Pārgaujas novada pašvaldība.
Izstrādāts: 101.lv