05.03.2021, Piektdiena
lv
Aktualitātes Pārgaujas novadā
  • Pārgaujas novada pašvaldība izsludina Grantu konkursu
    komercdarbības uzsākšanai vai attīstībai Pārgaujas novadā ...
  • Izsludināta pieteikšanās Kultūras projektu konkursam
    Jaunrades sekmēšanai un iedzīvotāju iniciatīvu atbalstīšanai ...
  • Uzņēmējiem pieejama preču zīme – “Radīts Pārgaujas novadā”
    Jau 2017. gada nogalē tika izstrādāts dizains preču zīmei “Radīts Pārgaujas novadā”, kura nu tiek piedāvāta Pārgaujas novada uzņēmējiem ...
Pārgaujas novada karte
Apmeklējumi šodien:
766, pašlaik vēro: 13.

» NOVADS » IZGLĪTĪBA » AktualitātesIepazīstinām ar Pārgaujas novada 2016. gada kalendāru

  Pārgaujas novada sienas kalendāru 2016.gadam "Reiz senos laikos" caurvij pirmskara vēstures tematika novadā dzīvē. Kalendāru iegādāties iespējams būs Pārgaujas novada pārvalžu kasēs no 14.decembra. Tāpat tradicionāli kalendārs tiks dāvāts Senioru eglītē, Stalbes tautas namā, 27.decembrī, plkst 11.00.

  Par vizuālo noformējumu viegli uztveramā retro stilā parūpējies SIA "Autos". Pārgaujas novada pašvaldība saka lielum lielu paldies par vēsturiskajiem foto Cēsu Vēstures un mākslas muzejam, Ungurmuižas muzejam, Zelmeņu ģimenei un Mārai Bušai par foto no personīgajiem krājumiem. Pateicībā novada kalendāru Jums dāvājam bez maksas.

Kāpēc "Reiz senos laikos..."?

Vēsture nav ne atmiņas, ne pagātne. Vēsture ir stāsts par pagātni, kura veidošanai tiek izmantotas atmiņas. /Gustavs Strenga/

  Dzīvojam strauju pārmaiņu laikā. Sociālo un tehnoloģisko procesu rezultātā, dabiskajā atlasē pagaisuši sentēvu amati, līdz ar tiem īpaši labi apdarīta darba svētki, godi, tradīcijas. Mainās arī ģimeņu paradumi. Cik vēl daudz mūsu dzīvju laikā mainīsies? Par šīm lietām varam runāt tikai ik pa laikam atskatoties uz bijušo, lai saprastu, uz kurieni dodamies un uz kurieni vēlamies doties.

  Šodien, grūti apzināties, ka vēl simts gadus atpakaļ vidēji cilvēks sava mūža garumā izlasīja ap 50 grāmatām, internets bija tāla zinātniskā fantastika rakstnieku un filozofu prātos, bet šobrīd katru dienu mēs radām tik daudz informācijas, cik no mūsu civilizācijas pirmsākumiem līdz šīs tūkstošgades sākumam kopā! Ap 94% no šīs informācijas pasaulē ir digitālā formātā. Bet katru gadu mēs radām ap četriem miljardiem fotogrāfiju.

   Mēs esam kā atvērtas grāmatas un pēc 100 gadiem vēstures pētniekiem nebūs jāpieliek nekādas pūles, lai iegūtu informāciju, par to, kā dzīvojām šobrīd. Mēs atstājam digitālas pēdas aiz sevis ik uz soļa, ko speram. Līdz ar to laika perspektīvā zaudējam to mistērijas plīvuru, kas vēl sedz un vienmēr segs vēsturi un tās cilvēku stāstus 20. gs., īpaši pirmskara periodā. Vai mēs zaudējam ekskluzivitāti jau tagad savu mazbērnu bērnu acīs, ar katru pašfotogrāfiju (pašiņu), ko uzņemam?

  Gribam Jums atklāt, ka Pārgaujas novadā vēlamies izmantot atmiņas, kas mums vēl ir saglabājušās no vectēvu, vecmāmiņu un viņu vecāku laikiem, lai ar saviem iedzīvotājiem kopīgi attīstītu novadpētniecību mūsu novadā. Tikai mūsu kopējos spēkos ir stāstīt viņu stāstus, lai tie nepagaist. Katra fotogrāfija, katra atmiņa no pirmskara periodiem mūsu novada dzīvē ir unikāla, ekskluzīva vērtība. Tās iedvesmo, māca, liek aizdomāties! Ja arī Jums tā šķiet, tad šis kalendārs Jūs noteikti priecēs visu gadu. Varbūt arī atgādinās par savām vēstures liecībām, ar kurām varat dalīties novadā.

  Pārgaujas novada pašvaldība vēl Jums panākumiem bagātus notikumus nākošajā, 2016.gadā, jo laiku, kā zināms, sevī izmēram notikumos, nevis ciparnīcu mērvienībās. Tiekamies kopīgos pasākumos, krāšņajos novada svētkos, kas atzīmēs arī mūsu puses seno vēsturi - Straupes 810-gadi, un kopjam mūsu tradīcijas!

 
 
Ar īpašo Slow Food kustības sarkano gliemezīti apzīmētas dienas kalendārā, kurās notiek Straupes lauku labumu tirdziņš.


© 2013 Pārgaujas novada pašvaldība.
Izstrādāts: 101.lv