25.02.2021, Ceturtdiena
lv
Aktualitātes Pārgaujas novadā
  • Pārgaujas novada pašvaldība izsludina Grantu konkursu
    komercdarbības uzsākšanai vai attīstībai Pārgaujas novadā ...
  • Izsludināta pieteikšanās Kultūras projektu konkursam
    Jaunrades sekmēšanai un iedzīvotāju iniciatīvu atbalstīšanai ...
  • Uzņēmējiem pieejama preču zīme – “Radīts Pārgaujas novadā”
    Jau 2017. gada nogalē tika izstrādāts dizains preču zīmei “Radīts Pārgaujas novadā”, kura nu tiek piedāvāta Pārgaujas novada uzņēmējiem ...
Pārgaujas novada karte
Apmeklējumi šodien:
853, pašlaik vēro: 15.

» NOVADS » IZGLĪTĪBA » AktualitātesNordplus projekts Stalbes vidusskolā

     Oktobris Stalbes vidusskolā uzsākās satraucoši, jo pirmdien, 5. oktobrī, gaidījām ciemiņus - proģimnāzijas „Romuvos” (Šauļi, Lietuva) skolēnus un skolotājus. Viesi ieradās Nordplus savstarpēja sadarbības līguma „Neighbouring Experience Developing Cultural, Linguistic and Key Competences” (Kaimiņu kultūras, valodas un pamatprasmju pieredze) ietvaros. No Šauļu proģimnāzijas vienu nedēļu pie mums viesojās 20 skolēnu un 2 skolotājas. Skolēni tika izmitināti mūsu ģimenēs.
       Pirmdiena. Rīts Stalbē bija satraukuma pilns, skolēni nevarēja vien sagaidīt viesus. Drīz jau viņi arī bija klāt. Pasākums sākās ar projekta svinīgu atklāšanu. Stalbes skolas direktore J. Dzene apsveica visus ar sadarbības uzsākšanu un uzaicināja nodziedāt abu valstu himnas. Tad mājinieku pašdarbnieki sniedza nelielu koncertu. Lietuviešu skolas projekta koordinatore skolotāja G. Petruškiene savā uzrunā hronoloģiski attēloja visu sagatavošanās posmu, sākot ar pirmo e-pastu 2014. gada 2. februārī. Noslēgumā uz skatuves tika aicināti mūsu skolas un lietuviešu skolēni, lai iepazītos klātienē, jo skolēni pirms tikšanās jau bija sazinājušies ar interneta palīdzību.  Tad sekoja ekskursija pa skolu un iepazīšanās aktivitātes, pēc tam viesošanās pie Pārgaujas novada vadības. Pirmā diena noslēdzās ar ekskursiju pa novadu, apmeklējot „Straupes piensaimnieku”, Lielstraupes pili un baznīcu, pazemes ezerus un Ungurmuižu. Lielstraupes baznīcā mūsu Paula un lietuviešu meitene spēlēja ērģeles. Lietuviešu skolēni un skolotāji bija patīkami pārsteigti par tik daudz interesantiem apskates objektiem novadā. Vēlā pēcpusdienā viesi devās uz savām viesģimenēm, kur mitināsies visu nedēļu.
       Otrdiena. Diena iesākās ar valodu stundu, ko vadīja skolotājas I. Kozlovska un S. Freiberga. 2015.gads ir Raiņa un Aspazijas jubilejas gads, arī šī stunda bija veltīta mūsu dižgariem. Skolēni tika sadalīti jauktās grupās, un katrai grupai tika kāds no dzejnieku dzejoļiem. Skolēniem bija jāizdomā sižets un jāuzfilmē tas. Stundas noslēgumā visiem bija liels prieks par videofilmiņām.  Stunda beidzās un mūsu viesi kopā ar Stalbes skolēniem devās ekskursijā pa Vidzemi- Āraišiem, Līgatni un Siguldu.  Āraišos apmeklēja Ezerpili, Līgatnē apskatījām pilsētu, mūsdienu rindu māju priekštečus- barakas un, protams, alas. Uzzinājām, ka Rīgas kalns ir tik augsts, kā Pēterbaznīcas tornis. Lielāko dienas daļu pavadījām Siguldā. Skolēni pie Gūtmaņalas uzzināja teiksmu par Turaidas Rozi, Svētku laukuma skatu laukumā vēroja gleznaino Gaujas senleju. Uz Gauju varēja skatīties arī  no Turaidas pils torņa. Jau iepriekš lietuviešu skolēni izteica vēlmi apskatīt bobsleja trasi, ko arī izdarījām. Noslēgumā devāmies uz atrakciju parku „Tarzāns”, lai izbrauktu pa rodeļu trasi.
        Trešdiena. Atkal kopīgas mācību stundas. Rīts iesākās ar deju un mūzikas stundu. Abu skolu skolēni skolotājas G.Berķes vadībā iemācījās „Kreicburgas polku” un „Palaid puķīti pa dambi”. Tālāk  skolēni tika sadalīti trijās grupās un pievērsās mūsu tautu vēsturēm. Zēnu grupa skolotājas E. Pumpuriņas vadībā būvēja neolīta laikmeta apmetnes modeli, izmantojot kokus un niedres. Viena meiteņu grupa keramiķes N. Ķibildes vadībā veidoja traukus, izmantojot auklu keramikas metodi,  un otra meiteņu grupa sk. S. Jonāses  vadībā veidoja neolīta laikmeta apģērbu modeļus. Visus darbus varēja apskatīt izstādē.  Pēc ražīga darba nepieciešamas sportiskas aktivitātes, tāpēc skolotāju R. Hmeļņickas un O. Urbāna vadībā bija iespēja izkustēties gan stafetēs, gan basketbola un futbola spēlēs. Protams, uzvarēja draudzība. Dienas otrajā pusē apmeklējām lielāko uzņēmumu novadā - ZAAO poligonu „Daibe”, kur apskatījām atkritumu noglabāšanas un šķirošanas laukumus. Skolēni un skolotāji uzzināja par visu darba procesu ZAAO un par to, ko atkritumu apsaimniekošana   atdod atpakaļ  cilvēkam - attīrītu ūdeni, elektroenerģiju un siltumu. Vakarā apmeklējām naksnīgās Cēsis. Izstaigājām vecpilsētas ieliņas, izmantojot Cēsīm raksturīgo lukturīti.
         Ceturtdiena. Dabas zinātņu un matemātikas diena. Daļa skolēnu devās uz bioloģijas un ģeogrāfijas kabinetu, kur skolotājas I. Rēķes vadībā veica dažādus uzdevumus. Otra grupa tikmēr skolotājas M. Bušas vadībā „cīnījās” ar matemātiku. Bioloģijā „veidoja” jaunas dzīvnieku un augu sugas, ģeogrāfijā iepazina abu valstu fizisko ģeogrāfiju. Matemātikā skolēniem bija jāizveido „Vitruvijas cilvēks” , jāmāk no ģeometriskām figūrām salikt jaunas komplicētākas figūras, jāatrod pareizais variants, izmantojot pentamino figūras, lai  saliktu kvadrātu, taisnstūri. Šī diena bija veltīta arī otrreizējām izejvielām. Skolēni grupās gatavoja  darbus, izmantojot  makulatūru, tapa interesanti ziedu dekori.  Pēc darba skolā devāmies pēdējā ekskursijā, šoreiz uz Valmieru. Kaimiņu pilsētu iepazinām izbraucienā ar Gaujas tramvaju. Kapteinis Mārtiņš sniedza informāciju par pilsētu gan vēsturē, gan šodien. Pēc trijām aktīvām dienām noslēdzām ekskursiju ar  Sajūtu takas apmeklējumu. Skolēni izmēģina vasarā atklāto taku pa kokiem ar nobraucienu pāri Gaujai takas noslēgumā. Bet diena vēl nebeidzās. Atgriežoties skolā, mūs jau gaidīja skolēnu vecāki, skolotāji. Notika sadraudzības vakars, kur priekšesumus sniedza mūsu draugi- redzējām un dzirdējām lietuviešu tautas dziesmas un dejas. Vecākiem tika parādīts nedēļas veikums darbnīcās.  Pasākums noslēdzās ar diskotēku skolēniem.
           Piektdiena , pēdējā sadarbības diena.  Skolēni balsoja par projekta logo. Bija 10 pretendenti- 5 no katras skolas. Ar lielu balsu pārsvaru uzvarēja lietuviešu meitenes Otīlijas zīmētais logo. Otrajā vietā palika mūsu Anete  darbs.  Skolēni  grupās zīmēja plakātus par tikšanos Stalbē .  Tad vēl tikai  kopbilde  un atvadas, un lietuviešu draugu došanās mājup.
     Viesi ļoti labi novērtēja gan sirsnīgo uzņemšanu, gan interesanto un piesātināto programmu, ko viņiem piedāvājām. Jāatzīst, ka lielākās grūtības projekta realizēšanā sagādāja bērnu izmitināšana ģimenēs, tāpēc lielu, lielu paldies vēlos teikt Markusa Mežvieša, Mārtiņa Muižnieka, Anetes un Paulas Dzenes, Kristīnes Rubles, Kristapa Krujeļa, Deivida Buša, Betrises Reiziņas, Edgara Šūmaņa, Megijas Strazdiņas, Edija Dzalba vecākiem par viņu uzņēmību  un  atsaucību, izmitinot savās ģimenēs lietuviešu skolēnus. Vēlos teikt lielu paldies saviem kolēģiem - A. Šūmanei, S. Jonāsei, N. Ķibildai, E. Pumpuriņai, I. Rēķei, G. Berķei, R. Hmeļņickai, O. Urbānam, I. Kozlovskai, S. Freibergai, S. Auziņai, I. Luntei, J. Dzenei, A. Fusai, J. Mičulim, kā arī skolas saimniekam V. Mednim, kas palīdzēja un rūpējās, lai veiksmīgi noritētu visas aktivitātes skolā.
         Taču projekts jau vēl nav galā, mūsu skolēni uz Šauļiem dosies  2016.gada aprīlī, un  šie 6 mēneši skolēniem šķiet ļoti ilgs laiks.

Foto no aizvadītās nedēļas apmaiņas projektā pieejami šeit


Māra Buša
Stalbes vidusskolas skolotāja- projekta koordinatore


© 2013 Pārgaujas novada pašvaldība.
Izstrādāts: 101.lv