08.03.2021, Pirmdiena
lv
Aktualitātes Pārgaujas novadā
  • Pārgaujas novada pašvaldība izsludina Grantu konkursu
    komercdarbības uzsākšanai vai attīstībai Pārgaujas novadā ...
  • Izsludināta pieteikšanās Kultūras projektu konkursam
    Jaunrades sekmēšanai un iedzīvotāju iniciatīvu atbalstīšanai ...
  • Uzņēmējiem pieejama preču zīme – “Radīts Pārgaujas novadā”
    Jau 2017. gada nogalē tika izstrādāts dizains preču zīmei “Radīts Pārgaujas novadā”, kura nu tiek piedāvāta Pārgaujas novada uzņēmējiem ...
Pārgaujas novada karte
Apmeklējumi šodien:
1030, pašlaik vēro: 13.

» NOVADS » IZGLĪTĪBA » AktualitātesVairojas Ekoskolu panākumi Pārgaujas novadā


    117 Latvijas izglītības iestādes šajā mācību gadā par īpašiem panākumiem ilgtspējīgas attīstības, vides izglītības un vides aizsardzības veicināšanā skolā un tās apkārtnē saņēmušas starptautisko Ekoskolas nosaukumu un Zaļā Karoga balvu, tostarp arī Stalbes vidusskola. Pēc kārtīga un mērķtiecīga darba, 44 jaunpienācēju starpā ekoskolas nosaukuma saņemšanā ir arī Straupes pamatskola.

    Ekoskolu programmā Latvijā 11 gadu pastāvēšanas laikā, šobrīd darbojas 170 izglītības iestādes (no pirmsskolām, līdz pat augstskolām), bet visā pasaulē programmā ir iesaistītas vairāk kā 43 000 skolas. Par to, ka ekoskolu kustība Latvijā attīstās, liecina tas, ka vēl tikai iepriekšējā mācību gadā Latvijā plīvoja 98 Zaļie karogi, bet šogad to jau ir par 19 vairāk, kaut gan reiz izcīnītais automātiski nenodrošina karogu nākošgad. Katru gadu katrai karogu ieguvušajai ekoskolai ir no jauna jāpierāda, ka tā joprojām ir karoga cienīga. Uz iepriekšējo gadu lauriem gulējusi nav arī Stalbes vidusskola, kura arī šopiektdien dodas uz Rīgu pēc Ekoskolu programmas Nacionālās žūrijas piešķirtā karoga. Žūrijas sastāvā ir valsts institūciju un sabiedrisko vides aizsardzības un izglītības organizāciju pārstāvji. Kā atzīst Stalbes vidusskolas ekoskolas koordinatore Māra Buša, Starptautiskais zaļais karogs un ekoskolas nosaukums uzliek savus pienākumus skolai. Pirms jaunā mācību gada ekopadomes locekļiem ir jādomā jaunas eko-aktivitātes, kas nevar pārklāties ar jau paveikto, aktīvi jāmeklē jaunas idejas.

     Svarīgi ir dalīties pieredzē ar citām ekoskolām, jo tā tikai ģenerējas jaunas idejas un notiek virzība uz priekšu. Uzturēt iegūto latiņu nav viegls uzdevums, jo tā pašam ir jāspēj pacelt par solīti augstāk ar katru izveidoto skolas vides novērtējumu. Katru gadu eko-skolu aktivitātēm ir jābūt ar citu fokusu, citu problēmsituāciju cilvēkvides saskarsmē ar dabu, kurai mērķtiecīgi pievērst apkārtējo iedzīvotāju uzmanību, veicināt līdzdalību un ar aktivitātēm rosināt vides apziņu, ar pieredzi dalās Stefānija Jančevska, kura arī pati ir bijusi ekopadomes locekle Vidzemes Augstskolā un pieredzējusi gan pirmās Latvijā augstākās mācību iestādes ekoskolas titula iegūšanu, gan ceļu pēc tam.

    Kamēr Stalbes vidusskola ekoskolas vārdu nes jau 6. gadu, Straupes pamatskola ir mērķtiecīgi gājusi uz ekoskolas statusa iegūšanu šogad un tas arī ir izdevies! Novada vārdā vēlam tās mastā jau drīz plīvot arī Zaļajam karogam! Ikgadējais Ekoskolu apbalvošanas pasākums notiks nākamnedēļ, 25. septembrī, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Pēc svinīgās ceremonijas, visi dalībnieki dosies kopīgā akcijas gājienā pa Rīgas ielu, pievēršot uzmanību šī gada svarīgākajam vides jautājumam - izšķirīgajai ANO Klimata pārmaiņu konferencei Parīzē. Gājiens sāksies no Latvijas Nacionālās bibliotēkas un virzīsies uz Vides un Reģionālās attīstības ministriju, nesot iegūtos Zaļos un arī skolas karogus. Gājienu paspilgtinās arī dalībnieku sagatavotie mājasdarbi - vizualizācijas, ko atstāt Rīgas ielās, lai uzsaukumu "aizdomāties" pamanītu ikviens galvaspilsētā.

Vairāk par ekoskolu kustību varat uzzināt Vides izglītības fonda mājaslapā, www.videsfonds.lv.

Stefānija Jančevska
Sabiedrisko attiecību un jaunatnes lietu speciāliste


© 2013 Pārgaujas novada pašvaldība.
Izstrādāts: 101.lv