28.02.2021, Svētdiena
lv
Aktualitātes Pārgaujas novadā
  • Pārgaujas novada pašvaldība izsludina Grantu konkursu
    komercdarbības uzsākšanai vai attīstībai Pārgaujas novadā ...
  • Izsludināta pieteikšanās Kultūras projektu konkursam
    Jaunrades sekmēšanai un iedzīvotāju iniciatīvu atbalstīšanai ...
  • Uzņēmējiem pieejama preču zīme – “Radīts Pārgaujas novadā”
    Jau 2017. gada nogalē tika izstrādāts dizains preču zīmei “Radīts Pārgaujas novadā”, kura nu tiek piedāvāta Pārgaujas novada uzņēmējiem ...
Pārgaujas novada karte
Apmeklējumi šodien:
450, pašlaik vēro: 17.

» NOVADS » IZGLĪTĪBA » AktualitātesProfesionālās pieredzes mācību brauciens uz Vācijas bibliotēkām
Foto: Berlīnes jauniešu un bērnu un Berlīnes pilsētas bibliotēka

Gita Vilciņa,
Raiskuma bibliotēkas bibliotekāre

Cēsu Centrālā bibliotēka sadarbībā ar ceļojumu aģentūru “BALT GO” organizēja profesionālās pieredzes mācību braucienu pašvaldību publisko un skolu bibliotēku darbiniekiem uz Vācijas bibliotēkām: Berlīnes jauniešu un Berlīnes pilsētas bibliotēku, Vitenbergas pilsētas bibliotēku un Mārtiņa Lutera bibliotēku.

Brauciens sākās no Cēsu Centrālās bibliotēkas. Šķērsojam Lietuvas, Polijas teritoriju. Pirmā pusdienu pauze jaukā ceļmalas krodziņā ar nacionāliem poļu ēdieniem. Ierodamies un sākas pastaiga pa vienu no bagātākajām kultūrvēsturisko pieminekļu pilsētām Polijā – Toruņa. Tirgus laukums ar XV- XVIII gs. celtām mājām, gotiskā stilā celtais rātsnams, Nikolaja Kopernika – katoļu priestera, politiķa, astronoma, matemātiķa un jurista māja, svētā Jana Kristītāja baznīca- šajā baznīcā tika kristīts arī Koperniks.

Baznīca tornī atrodas viens no lielākajiem zvaniem Polijā un saucas „Dieva Taure”. Pretimnākšanu mums izrāda saldumu veikaliņa kolektīvs - atver 10 minūtes ātrāk savu veikaliņu un mēs sapērkam slavenos Toruņas prjaņikus. Nakšņojam Toruņā.

Nākamā dienā dodamies uz nelielo zvejnieku ostas pilsētiņu- Leba, kura vasaras laikā pārvēršas par īstu piejūras kūrortu. Tālumā redzamas slavenās vislielākās ceļojošās kāpas Eiropā, kuru augstums sasniedz 30m. Atklātie ceļojošo kāpu lauki aizņem iespaidīgu teritoriju – 500 ha. Tālāk iepazīstamies ar skaistu kūrortpilsētiņu – Slupska.

Dienas noslēgumā ierodamies lielākajā Polijas ostas pilsētā – Šcecina. Iebraucam jau vakarpusē un ekskursija pa pilsētu notiek poļu gides Ludmilas pavadībā. Stāstījums notiek krievu valodā. Sirsnīgais un informācijas bagātais stāstījums par pilsētu mūs aizrauj, un ekskursijas noslēgumā, vērojot izgaismoto vecpilsētas panorāmu, visa grupa nodzied dziesmu „Pūt vējiņi”. Ar šo arī diena noslēgusies un mēs dodamies un naktsmītni.

No rīta sākas garais ceļš uz Vāciju. Ierodamies Berlīnē un apmeklējam Berlīnes Bērnu un jauniešu bibliotēku un Berlīnes pilsētas bibliotēku, kuras sadzīvo vienā ēkā. Pie bibliotēkas ieejas daudz velosipēdu. Tie ir ļoti populāri visā Berlīnē, kā pārvietošanās līdzeklis jebkura vecuma cilvēkam. Iekštelpās gaidot ekskursijas vadītāju redzam, ka bibliotēka ir ļoti apmeklēta. Iepazīšanās ar bibliotēku notiek bibliotēkas pārstāves vadībā un stāstīto tulko mūsu grupas gide. Stāstījumu par Jauniešu un bērnu bibliotēku turpina šīs bibliotēkas vadītājs. Bibliotēkā plašums, plauktu nepārslogotība, brīvības sajūta un tajā pašā laikā vienkāršība. Bibliotēkā ir padomāts, lai jebkurš bibliotēkas apmeklētājs varētu justies komfortabli. Bērniem paredzētajā atsevišķajā telpā ir viss, lai sagatavotu mājasdarbus. Ir arī telpa, kurā ikviens bibliotēkas apmeklētājs var iedzert kafiju vai kādu atspirdzinājumu un apēst kādu maizīti. Atsevišķa telpa, lai klusumā varētu palasīt kādu iespieddarbu. Bibliotēkā izvietoti grāmatu izsniegšanas un saņemšanas automāti. To darbību mums demonstrēja bibliotēkas darbiniece. Dodamies  ekskursijā  pa Berlīni, kurā mūs pavada gide Olga. Apskatam slavenākos objektus: Aleksandra laukums - Berlīnes centrālais laukums, Brandenburgas vārti, Reihstāgs, Neptūna strūklaka, Potsdamas laukums, Uzvaras kolonna ar eņģeli. Ar interesi apskatam no Berlīnes mūra saglabājušos posmus, kuri kopumā mērāmi apmēram trīs kilometru garumā. Tie ir atjaunoti un iekļauti vēstures un kultūras pieminekļu sarakstā. Pilsēta sakopta un krāsaina, ar kokiem, košumkrūmiem un puķēm.

          Nākamajā dienā dodamies uz Vitenbergu -
pilsētu, kura visciešāk saistīta ar reformāciju un UNESCO kultūras mantojuma. Apmeklējam Mārtiņa Lutera bibliotēku. M. Luters bija katoļu augustīniešu ordeņa mūks, mācītājs, teologs, profesors, baznīcas reformu ideologs. Viņa mācība rosināja Reformāciju un kļuva par pamatu luterisma un protestantisma tradīcijām. Luters nāca klajā ar 95 tēzēm (piesisdams tās pie Vitenbergas pils baznīcas durvīm). Sakarā ar remontu pils baznīcā, bibliotēka izvietota uz laiku citās telpās, kurās tiek nodrošināts attiecīgs mikroklimats. Bibliotēkā ir bagāta M. Lutera darbu pirmizdevumu kolekcija, galvenokārt reformācijas gadu iespiedumi Vitenbergā. Krājumā grāmatas, kas iespiestas no 1501. līdz 1550. gadam un 16. gadsimta otrās puses izdevumi. Interesants bibliotēkas vadītāja stāstījumu pavada iespēja redzēt lielāko un mazāko Bībeli.

       Apmeklējam arī Vitenbergas pilsētas bibliotēku. Šī bibliotēka izvietota vairākās nelielās telpās. Vēl ar nelielu pastaigu pavadām Vitenbergu un dodamies mājup. Piecās dienās esam nobraukuši 3250 kilometrus.
Braucienā iegūto informāciju izmantošu darbā, jo tā ir cik lietderīga, tikpat arī redzesloku paplašinoša, un tā tikai var rasties jaunas idejas.© 2013 Pārgaujas novada pašvaldība.
Izstrādāts: 101.lv