28.02.2021, Svētdiena
lv
Aktualitātes Pārgaujas novadā
  • Pārgaujas novada pašvaldība izsludina Grantu konkursu
    komercdarbības uzsākšanai vai attīstībai Pārgaujas novadā ...
  • Izsludināta pieteikšanās Kultūras projektu konkursam
    Jaunrades sekmēšanai un iedzīvotāju iniciatīvu atbalstīšanai ...
  • Uzņēmējiem pieejama preču zīme – “Radīts Pārgaujas novadā”
    Jau 2017. gada nogalē tika izstrādāts dizains preču zīmei “Radīts Pārgaujas novadā”, kura nu tiek piedāvāta Pārgaujas novada uzņēmējiem ...
Pārgaujas novada karte
Apmeklējumi šodien:
772, pašlaik vēro: 13.

» NOVADS » IZGLĪTĪBA » AktualitātesProjekta “No maza soļa līdz lielam lēcienam- mūsu devums kopīgai Eiropai” noslēgums

Pēdējā tikšanās bija eksāmenu laikā jūnija sākumā Ģula (Gyula) Ungārijā. Ģula ir sena (no 1313.g.), zaļa, sakopta pilsēta pie Ungārijas un Rumānijas robežas. Tajā dzīvo trīsdesmit tūkstoši iedzīvotāju. Pilsēta lepojas ar termālajiem baseiniem, šeit dzimuši un dzīvojuši slaveni Ungārijas mākslinieki, sportisti, zinātnieki, piemēram, komponisti F. Erkels (Ungārijas himnas autors), B. Bartoks, fiziķi Z. Bajs (Bay) , I. Brodijs (Brody).

Mūsu delegācija - skolēni K. Jānelsiņa, I. Buša, skolas direktore J. Dzene un projekta koordinatore M. Buša – eksāmenu dēļ ieradās trešdien, 3. jūnijā, kaut gan pārējās delegācijas darbu sāka jau 1. jūnijā. Pilsēta mūs sagaidīja ar jauku vasaru, ziedēja liepas, pilsētas parkos un skvēros rozes, gaiss bija sasilis līdz trīsdesmit un vairāk grādiem. Lai gan Ģulā pavadītais laiks bija īss, tomēr ļoti piesātināts. Pēdējās tikšanās tēma bija “Esi aktīvs Eiropas pilsonis”, kas bija kā kopsavilkums visiem iepriekšējiem  “soļiem”.

Lai labāk sagatavotos noslēgumam, kas bija paredzēts pilsētas centrālajā laukumā, bija jāveic mājas darbs. Tās skolas, kurās bija klātienes tikšanās, veidoja plakātu par to, bet Latvijas, Turcijas un Francijas skolēni gatavoja uzsaukuma lapiņas par projektu. Šīs lapiņas noslēguma pasākumā tika dalītas pilsētas iedzīvotājiem un viesiem. Tāpat bija jāsagatavo tēzes skolēnu kopīgai runai pilsētas iedzīvotājiem par tēmu “Kāpēc jauniem cilvēkiem jābūt aktīviem ES pilsoņiem”.

Ungārijā  vispirms bija darbs pie skolēnu runas. Projekta skolēni sadalījās sešās jauktās grupās un, izmantojot mājas darbu, tika veidota runa. Kad tā bija gatava, tad sākās darbs pie zibakcijas veidošanas. Ungāru skolēni jau bija izvēlējušies jauniešiem interesantu mūziku, un visi kopā apguva mūsdienu deju, kuru tika nodejota pilsētas laukumā noslēguma pasākum. Skolotājiem – projekta koordinatoriem - tajā pat laikā bija aktīvs darbs pie gala atskaites. Lai gan darba bija daudz, ungāri atrada laiku, lai parādītu savu pilsētu un aktīvi atpūstos. Ungārija ir slavena ar saviem termālajiem baseiniem, arī Ģula. Tā kā mēs ieradāmies tikai trešdien, tad mūsu iepazīšanās sākās pils peldētavā tieši ar viņiem, jo visas pārējās delegācijas jau bija iepriekš aktīvi pastrādājušas. Dažā baseinā ūdens temperatūra bija + 36 - 380 C. Jaunieši vairāk laika pavadīja termālajā akvaparkā.

Ceturtdien pēc noslēguma pasākuma mēģinājuma, devāmies uz kartingu trasi, kur varējām izmēģināt savus spēkus, traucoties pa līkloču trasi. Salīdzinot visus rezultātus, visātrāk trasi (visvairāk apļu) veica mūsu projekta koordinators Pāvels  no Polijas. Pēc sacensībām kartingā devāmies uz atrakciju parku, kur varējām piedalīties dažādās aktivitātēs - šķēršļu trasēs, šaušanā ar loku, dīķa “pārlidošanā”. Pie loku šaušanas liels palīgs, kā pareizi to darīt, bija Inga, jo viņa ar to  nodarbojas.  Aktīvākie “skolēni” Ingai bija skolotājas – Darja un Tanja no Slovākijas, kā arī Rina no Itālijas un Beguna noTurcijas.

Piektdiena sākās ar noslēguma zibakciju pilsētas centrālajā laukumā. Laukumā tika izvietoti plakāti ar informāciju par projekta norisi. Pasākums sākās ar skolēnu grupu uzrunām “Kāpēc jaunajiem cilvēkiem jābūt aktīviem ES pilsoņiem”. Savas domas izteica katrs projekta dalībnieks. Pēc uzrunas skolēni dalīja uzsaukuma lapiņas sanākušajiem. Tad notika zibakcija - kopīga deja. Pēc skatītāju ovācijām varējām saprast, ka mūsu akcija ir izdevusies. Pasākumā piedalījās gan reģionālā, gan valsts televīzija, gan preses pārstāvji. Pašā noslēgumā uzrunu iedzīvotājiem un projekta dalībniekiem teica Ungārijas skolas koordinatore Monika un visa projekta koordinators Pāvels.

Projekta slēgšanas pasākums dalībniekiem notika brīvā dabā pie Korosas upes. Noslēguma pasākums sākās ar laivu izbraucienu pa upi, kur vienā krastā ir Ungārija, otrā – Rumānija. Tad kopīgas vakariņas, ungāru deju apgūšana un diskotēka. Vēl tikai  projekta torte, ko griež kopā visu valstu projektu koordinatori.

Foto:Skolu projektu koordinatori kopīgi griež noslēguma kūku. 2. no labās puses Stalbes vidusskolas projekta koordinatore M. Buša

Projekts ir noslēdzies, bet vēl ilgi pēc tā skolēni un skolotāji atcerēsies kopā pavadīto laiku. Šajos divos gados ir izveidojusies draudzība gan dažādu valstu skolēnu, gan skolotāju starpā. Ikviens esam gaidīti ciemos un, kā teica mūsu koordinators Pāvels, “beidzies ir tikai viens posms, bet izveidojusies sadarbība turpināsies, kādā formā, tas ir atkarīgs no mums pašiem.” Projekta koordinatori veidoja videofilmu par projekta darbu,  kā pateicību Pāvelam par to lielo ieguldīto darbu, kas ir veikts šajos divos gados, apvienojot vienā projektā 11 dažādu ES valstu skolēnus un skolotājus. Mūsu  novēlējums bija Raiņa vārdiem: ”Gūt var ņemot, gūt var dodot, dodot gūtais neatņemams”. Šie vārdi arī vislabāk raksturo mūsu projektu.