28.02.2021, Svētdiena
lv
Aktualitātes Pārgaujas novadā
  • Pārgaujas novada pašvaldība izsludina Grantu konkursu
    komercdarbības uzsākšanai vai attīstībai Pārgaujas novadā ...
  • Izsludināta pieteikšanās Kultūras projektu konkursam
    Jaunrades sekmēšanai un iedzīvotāju iniciatīvu atbalstīšanai ...
  • Uzņēmējiem pieejama preču zīme – “Radīts Pārgaujas novadā”
    Jau 2017. gada nogalē tika izstrādāts dizains preču zīmei “Radīts Pārgaujas novadā”, kura nu tiek piedāvāta Pārgaujas novada uzņēmējiem ...
Pārgaujas novada karte
Apmeklējumi šodien:
762, pašlaik vēro: 18.

» NOVADS » IZGLĪTĪBA » AktualitātesKas jāņem vērā, izvēloties vasaras nometni bērnam

Sākoties vasaras sezonai, daudzi vecāki sūta savas atvases uz bērnu vasaras nometnēm, kas paredzētas saturīgai, lietderīgai brīvā laika pavadīšanai un bērna vispusīgai attīstībai. Veselības inspekcija atgādina, ka, izvēloties nometni savam bērnam, jāņem vērā ne tikai tāds kritērijs kā nometnes programmas saturs, bet arī citi ne mazāk svarīgi bērna labsajūtas kritēriji, piemēram, higiēnas prasību ievērošana, drošības pasākumi nometnē un citi rādītāji.

Valsts izglītības satura centra mājaslapas www.nometnes.gov.lv sadaļā Nometnes / Nometņu karte var iepazīties ar 2015. gadā oficiāli reģistrētājām bērnu nometnēm. Minētajā vietnē ikviens var pārliecināties, vai bērnam izvēlētā vasaras nometne būs droša: vai tā atbilst visām obligātajām prasībām un ir saņēmusi nepieciešamos saskaņojumus un atļaujas no Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (atzinums par nometnes vietas atbilstību ugunsdrošības prasībām), Pārtikas un veterinārā dienesta (dokuments, kas apliecina, ka dalībnieku ēdināšanas pakalpojums reģistrēts Pārtikas un veterinārajā dienestā)  un arī Inspekcijas (atzinums par nometnes atbilstību higiēnas prasībām.)

Oficiāli reģistrēto nometņu atbilstība higiēnas prasībām tiek izvērtēta no Inspekcijas puses, bet arī vecāki paši papildus pirms līguma slēgšanas ar nometnes vadību var papildus pārliecināties par nometnes atbilstību: iepazīties ar nometnes apkārtni, pievēršot pastiprinātu uzmanību telpu (īpaši sanitāro telpu) tīrībai, kārtībai un to nodrošinājumam (ierīces darbojas, ir tualetes papīrs), pārliecināties, ka ir iespēja nomazgāt rokas pirms ēdienreizes un pēc tualetes apmeklējuma (ierīces darbojas, ir ziepes, roku susināšanas līdzekļi), noskaidrot, vai rotaļu laukumā un sporta zonā esošās ierīces nav bojātas un ir labi nostiprinātas, vai tuvumā esošās ūdenstilpes ir norobežotas. Iesakām vecākiem arī noskaidrot, kā nepieciešamības gadījumā nometnē tiks organizēta pirmās palīdzības sniegšana un vai bērniem redzamā vietā ir izvietota informācija par operatīvo dienestu izsaukšanas iespēju. Svarīgi atcerēties, ka ne ātrāk kā 10 darba dienas pirms došanās uz nometni pie ģimenes ārsta (vai pediatra) vecākiem ir jāizņem izziņa par bērna veselības stāvokli.

2014.gadā  Inspekcija izsniedza 1074 atzinumus nometņu darbības uzsākšanai, kas ir  par 16% vairāk nekā 2013.gadā. Kopumā Inspekcija veica 85 kontroles – 82 plānveida kontroles (t.sk. 2 pēc saņemtas sūdzības) un 3 priekšlikumu izpildes kontroles. No 82 plānveida kontrolēm neatbilstības normatīvo aktu prasībām tika konstatētas 25 nometnēs (30%). Lielākoties problēmas bija saistītas ar nometņu dalībniekiem izsniegtajām primārās veselības aprūpes ārsta izziņām[1].

Kopumā 2014.gadā praktiski visās normatīvo aktu prasībās vērojams neatbilstību samazinājums, kas uzskatāms par pozitīvu tendenci bērnu nometņu organizēšanā un ir rādītājs tam, ka nometņu organizētāji ir informēti un izprot normatīvo aktu, t.sk., higiēnas prasību izpildes veidus un nepieciešamību.

[1] Izziņa, kurā ir norādīta informācija par veiktajām potēm, pedikulozes (utainība) pārbaudi, alerģijām, hroniskām saslimšanām un speciālo medikamentu lietošanu.

 


© 2013 Pārgaujas novada pašvaldība.
Izstrādāts: 101.lv