02.03.2021, Otrdiena
lv
Aktualitātes Pārgaujas novadā
  • Pārgaujas novada pašvaldība izsludina Grantu konkursu
    komercdarbības uzsākšanai vai attīstībai Pārgaujas novadā ...
  • Izsludināta pieteikšanās Kultūras projektu konkursam
    Jaunrades sekmēšanai un iedzīvotāju iniciatīvu atbalstīšanai ...
  • Uzņēmējiem pieejama preču zīme – “Radīts Pārgaujas novadā”
    Jau 2017. gada nogalē tika izstrādāts dizains preču zīmei “Radīts Pārgaujas novadā”, kura nu tiek piedāvāta Pārgaujas novada uzņēmējiem ...
Pārgaujas novada karte
Apmeklējumi šodien:
243, pašlaik vēro: 16.

» NOVADS » IZGLĪTĪBA » AktualitātesMeža īpašnieki interesējas par dabas aizsardzību

Sestdien, 15. novembrī,  Stalbē un Raiskuma pagastā notika seminārs par dabas aizsardzības prasībām mežā un biotopu atjaunošanu Gaujas nacionālajā parkā. Pasākumu sadarbībā ar Pārgaujas novada pašvaldību un mežzini Raimondu Mežaku, Valsts lauku tīkla atbalsta programmas ietvaros rīkoja meža konsultāciju pakalpojumu centra Ziemeļvidzemes nodaļas vadītājs Andris Vīrs. Pasākums notika sestdienā, tomēr tas netraucēja uz to ierasties gandrīz pussimtam interesentu. Starp viņiem meža īpašnieki, zinātnieki un vienkārši entuziasti. Apmeklētāju ģeogrāfija gana plaša. Lai iegūtu jaunas zināšanas bija ieradušies vietējie interesenti no Stalbes, Straupes un Raiskuma pagasta. Netrūka arī viesi no citām Latvijas vietām – Rīgas, Valmieras, Cēsīm, Gulbenes, Jaunpiebalgas, Krimuldas, Priekuļiem, Skultes, Naukšēniem, Līgatnes, Siguldas, Limbažiem, Cesvaines, Valkas, Kocēniem un Inčukalna.

Pasākumu atklāja Pārgaujas novada pašvaldības vadītājs Hardijs Vents. Pēc viņa uzstājās pasākuma rīkotājs, Meža konsultāciju pakalpojumu centra speciālists Andris Vīrs. Viņš klātesošos informēja par ES atbalsta saņemšanas iespējām. Nākamais uzstājās Pasaules Dabas Fonda direktors Jānis Rozītis. Savā lekcijā viņš akcentēja mirušās koksnes milzīgo nozīmi meža iemītnieku dzīvē. Pasākuma teorētisko daļu noslēdza Valsts meža dienesta mežzinis Raimonds Mežaks, kurš pastāstīja par dabas aizsardzības normatīvo aktu prasībām, kuras jāievēro strādājot mežā. Mežziņa prezentācija bija bagātīgi ilustrēta ar fotogrāfijām no prakses. Tajās gan pārkāpumi, gan labie piemēri.

Pasākuma otrajā daļā interesentiem bija iespēja iepazīties ar meža biotopu apsaimniekošanas piemēriem Gaujas nacionālajā parkā. Pieredzējušā meža ekologa Viestura Lārmaņa un  „For-rest” projekta koordinatora Jāņa Andrušaita  vadībā visiem klātesošajiem bija iespēja iepazīties ar ozolu meža kopšanas piemēru Ungurmuižā, purvaina meža hidroloģiskā režīma atjaunošanas darbiem Gulbjuslas dabas liegumā un boreālā meža atjaunošanas darbiem Sveķupītes dabas liegumā.

Savu gandarījumu par vērtīgi pavadīto dienu neslēpj meža nozares augstākā apbalvojuma „Zelta čiekurs” laureāts Guntis Grīnšteins no Gulbenes. „Raimonda Mežaka rīkotos seminārus apmeklēju kopš 2007. gada. Katrs pasākums ir interesants. Pasākumu rīkotāji vienmēr iegulda resursus, lai tēmas būtu saistošas un neatkārtotos. Šoreiz uzsvars bija uz dabas aizsardzību un retu mežu apsaimniekošanu. Priecēja tas, ka teorētiskā daļa bija bagātīgi ilustrēta ar piemēriem no dabas. Ļoti daudz vērtīgas informācijas. Pārgaujas novadā paveiktos un plānotos biotopu apsaimniekošanas darbus vērtēju pozitīvi. Ne jau visos mežos obligāti jāiegūst koksne. Dabas liegums, manuprāt, ir pateicīga vieta, kur strādāt gan ar ierastām, gan eksperimentālām metodēm, lai  saglabātu meža bioloģisko daudzveidību.”© 2013 Pārgaujas novada pašvaldība.
Izstrādāts: 101.lv