24.02.2021, Trešdiena
lv
Aktualitātes Pārgaujas novadā
  • Uzņēmējiem pieejama preču zīme – “Radīts Pārgaujas novadā”
    Jau 2017. gada nogalē tika izstrādāts dizains preču zīmei “Radīts Pārgaujas novadā”, kura nu tiek piedāvāta Pārgaujas novada uzņēmējiem ...
Pārgaujas novada karte
Apmeklējumi šodien:
1055, pašlaik vēro: 17.

» NOVADS » IZGLĪTĪBA » AktualitātesAtelpa pirms jaunā mācību gada
Stalbes vidusskolas darbiniekiem ir tradīcija – doties skolotāju dienas ekskursijā. Diemžēl skolotāju diena ir oktobra sākumā, laika apstākļi neprognozējami, tāpēc nolēmām, ka ekskursijai jābūt augusta beigās, pirms uzsākas jaunais mācību gads.

Šogad vēlējāmies iepazīt Sēliju. Pienāca 28. augusts, un ārā reizēm lija lietus, Stalbes vidusskolas un struktūrvienības skolotāji un darbinieki devās ceļā. Pirmais mūsu ceļa mērķis bija Jaunjelgava un Sēlijas ziepnīca.  Šeit mūs sagaidīja ziepju meistars Andris Romanovskis. Viņš, kā pats saka, ir vienīgais ziepnieks Latvijā. Klausījāmies un vērojām, kā notiek ziepju vārīšanas process. Tradicionālās ziepes top no sviesta, eļļas, taukiem un sārma.  Šeit vāra sāls ziepes, kas,  pēc meistara stāstītā, palīdz saglabāt ādas elastību, tāpēc ir gluži vai jaunības eliksīra cienīgas. Speciāla grupa ir  Sēlijas ziepes, pie kurām  pieder bērnu ziepes (bez smaržvielām), darvas ziepes,  dārznieku un veļas ziepes. Trešā grupa ir sviesta ziepes, kas tiek vārītas no 100% sviesta ar ēteriskajām eļļām, ļoti smaržīgas. Protams, visu procesu mēs nevarējam noskatīties, jo tas rit 3 stundas. Noslēgumā iegādājāmies meistara ražojumus.


No Jaunjelgavas devāmies uz rakstnieka, „Baltās grāmatas” autora J.Jaunsudrabiņa muzeju Neretas „ Riekstiņos”. Mūs sagaidīja Jaunsudrabiņu dzimtas pārstāve - muzeja vadītāja Ilze Līduma.  „Baltā grāmata” 2014. gadā svin savu simtgadi. Iepazināmies ar piemiņas ekspozīciju, klausījāmies interesanto, atraktīvo stāstījumu. Uzzinājām, ka „Baltā grāmata” ir piedzīvojusi apmēram 60 dažādu izdevumu, tai skaitā arī tulkojumus. Noslēgumā mūs uzrunāja J.Jaunsudrabiņa balss ieraksts. „Riekstiņos”ir ne tikai piemiņas vieta J. Jaunsudrabiņam, bet šeit var redzēt un iegādāties arī Sēlijas rokdarbnieču darbus, apskatīt senos darba rīkus. Dodoties prom no muzeja, katrs no mums saņēma dāvanu - kādu no  J. Jaunsudrabiņa „Baltās grāmatas” stāstiem atsevišķā burtnīciņā. 

Ekskursija bija pusē, un tālākais ceļš veda uz Saukas dabas parku, kur viesu namā „Bincāni” mūs gaidīja siltas pusdienas. Paredzēts bija ēdiens, kas gatavots uz ugunskura, bet laika apstākļi to neļāva. Mūs sagaidīja Saukas dabas parka biedrības vadītāja Gita Kļaviņa. Viņa mūs iepazīstināja ar Saukas dabas parku un tā biedrību. Dodoties prom  biedrības vadītāja uzdāvināja skolai grāmatu par dabas objektiem Zemgalē.

Ceļš lēnām sāka virzīties mājup, nākamā pietura bija Viesīte un tās muzejs. Šī Sēlijas mazpilsēta ir slavena ar daudziem ievērojamiem cilvēkiem -  veco Stenderu, P. Strazdiņu, A. Brodeli. No Viesītes nāk jaunā operdziedātāja E. Šimkus. Un viesītieši ir ļoti lepni par saviem novadniekiem. Bet populārākais objekts ir  Viesītes muzejs ar bānīša kompleksu- šaursliežu dzelzceļa saglabātie objekti: lokomotīves ar vagoniem, depo, palīgtelpas, dzelzceļa sliežu fragments. Mazais bānītis tika uzbūvēts 1915. gadā un 1972. gada 31. augustā bija pēdējais reiss. Ar lepnumu par bānīša darbu, dažādiem interesantiem atgadījumiem, par Viesīti un tās ļaudīm stāstīja muzeja vadītājs Gunārs Spīdainis.

Pēdējā pietura mūsu ceļojumā bija Krustpils pils, kas gan vairs neskaitās Sēlijā, jo jāpārbrauc Daugava. Krustpils pils jeb Krusta pils ir viduslaiku pils Daugavas labajā krastā Jēkabpilī. 13. gadsimtā tā bija vienīgā Rīgas arhibīskapam piederošā mūra pils tagadējās Latgales teritorijā. Mūs sagaidīja  gids, un devāmies izjust to seno pils elpu, kad tur dzīvoja fon Korfu dzimta. Visādi laiki “gājuši pāri”- pēc īpašnieku došanāss uz Vāczemi, 1918. gadā,  šeit saimniekoja  vācu karaspēks, tad lielinieki, 2. pasaules kara laikā-Sarkanās armijas daļas, tad vācu armija, tad ierīkots padomju armijas hospitālis. Pēc kara šis komplekss piederēja padomju armijai. Saimniecības ēkās bija noliktavas, bet pils ēkā - oficieru klubs un armijas štāba darba kabineti.  Ieejot bijušajās štāba telpās, varējām atpazīt kādreiz tik slavenos “jaunās pasaules cēlājus” - Ļeņinu, Marksu un Engelsu- un padomju laika atribūtiku. Pašlaik pils kompleksā ir muzejs. Notiek restaurācijas darbi. Uzkāpjot pils tornī, var apskatīt Jēkabpili no ”putna lidojuma”.

Diena noslēgusies… Vēl tikai „Liepkalnu” maiznīca,  un tad mājup uz Stalbi, lai ar jauniem spēkiem sāktu jauno mācību gadu.

Foto: Stalbes vidusskolas kolektīvs Krustpils pilī

Stalbes vidusskolas skolotāja, arodbiedrības priekšsēdētāja
Māra Buša© 2013 Pārgaujas novada pašvaldība.
Izstrādāts: 101.lv