23.10.2020, Piektdiena
lv
Aktualitātes Pārgaujas novadā
  • Ar Pārgaujas novada domes 2019. gada 30.maija lēmumu (protokols nr.5, 10.§) tika nolemts nodot atsavināšanai nekustamo īpašumu “Rozulas skola”
    ...
  • Uzņēmējiem pieejama preču zīme – “Radīts Pārgaujas novadā”
    Jau 2017. gada nogalē tika izstrādāts dizains preču zīmei “Radīts Pārgaujas novadā”, kura nu tiek piedāvāta Pārgaujas novada uzņēmējiem ...
Pārgaujas novada karte
Apmeklējumi šodien:
632, pašlaik vēro: 33.

» Sākumlapa"Sēkliņa - ieguldījums veselībā"
Februārī Pārgaujas novada galda kalendārā tuvāk var iepazīt DABAS SPĒKA omulīgo saimnieci  Inesi Manguli. Daudzi tirdziņos un pasākumos ir ievērojuši smaidīgu sievieti, kura atmiņā paliek ar dīvaini sasietu lakatiņu galvā vai krāšņu, košu villaini. Aprunājoties ilgāk ar saimnieci, var nojaust, ka viņā rit kurzemnieku asinis. Manguļu ģimene nāk no Liepājas.

Kā nonācāt Pārgaujas novadā?

Tie Liepājas stiprie vēji tā iegriezās, ka atpūta mūs uz Vidzemi. Nu jau vairāk nekā 13 gadus mūs var saukt par vidzemniekiem. Mēs vēlējāmies būt tuvāk dabai un klusumam, dot mazajām meitiņām visu to labāko. Ilgi meklējām savu vietiņu novadā... Un beidzot atradām “PĻAVIŅAS” (Daibes pusē) pie pašas novada robežas. Kaut labiekārtošanas darbiem neredz gala, tā tomēr ir vieta, kur jūtamies labi, kur varam dzīt savas saknes, kur kādreiz varēs augt mūsu mazbērni. Bet galvenais – mums apkārt ir viena no novada bagātībām – laipni, atsaucīgi un brīnišķīgi cilvēki. Mums tas ir ļoti svarīgi, jo mūsu radi un draugi ir palikuši Kurzemē.

Kā kļuvāt par mazo ražotāju?

Tas viss sākās tajos laikos, kad veikala plauktos parādījās pārtikas preces, kuru sastāvos bija redzami burts E ar ciparu.  Vēlējos, lai ģimene un arī citi uzturā lietotu dabīgu un veselīgu pārtiku. Tādas vēlmes nebija man vienai. Satiku domubiedrus. Kopā ar viņiem izveidojām zemnieku saimniecību, sākām ražot sēkliņu un riekstu maisījumu. Tāds produkts Latvijā bija kaut kas jauns. Daudzi uz mums skatījās ar šaubām, citi smējās – cilvēks nav putns, ir jāēd gaļa -, citi atkal brīnījās – vai tad linsēklas var ēst, tās tak teļiem dod... Vajadzēja ne tikai ražot labu pārtiku, bet arī izglītot sabiedrību. Visus šos gadus mācu un stāstu, kas par dabas brīnumu ir mazā sēkliņa. Dažreiz cilvēki nenovērtē to, jo nezina vai neaizdomājas, ka katra sēkliņa sagādājusi mūsu organismiem nepieciešamos vitamīnus, vērtīgos mikroelementus, dabīgās eļļas un pilnvērtīgās olbaltumvielas. Mums atliek tik sēkliņu apēst, un šī neizmērojamā bagātība nonāks mūsu organismos. Sēkliņa ir ieguldījums veselībā.

Būt par ražotāju ir diezgan grūts darbs. Pa šiem gadiem ir daudz kas noticis – ir bijušas gan veiksmes, gan neveiksmes... Drīz būs jau 8 gadi, kopš šo sēkliņu produkciju ražoju viena pati un piedāvāju produktus ar zīmolu “DABAS SPĒKS”.

Kāds ir Jūsu piedāvātais produktu klāsts?

Šobrīd mūsu piedāvājums ir ļoti plašs -  pat līdz 19 dažādiem produktiem. Ikviens  var atrast pēc savas gaumes un vēlmēm kādu DABAS SPĒKU. Pa šiem gadiem ir izstrādātas vairākas receptes, un tagad ražoju jau vairākus sēkliņu maisījumus. Ir maisījumi no kaņepju sēkliņām, no sēkliņām ar zaļumiem, no linsēklām un sezama sēkliņām, no ķirbju sēkliņām, kā arī no sēkliņām un riekstiem. Ir cilvēki, kas nevēlas sāli, tāpēc piedāvājam šos maisījumus divos veidos  - ar un bez sāls.

Daudziem, it sevišķi bērniem, garšo mūsu smalcinātās kaņepju sēķliņas. Šis produkts no citu firmu piedāvātā kaņepju staka, pavalga vai kaņepju sviesta atšķiras ar ražošanas tehnoloģiju - tāpēc nav melnā krāsā. Mūsu samaltās kaņepju sēkliņas tiek sijātas, rezultātā iegūst sēkliņu mīkstumu, tāpēc produkts ir viegls kā pūka. Tas nav tik trekns un ir daudzveidīgāks lietošanā. Kaņepju sēkliņas var lietot, pārkaisot sviestmaizes, biezpienu, dārzeņus, putras, salātus, olu ēdienus u.c.  Ir krogs, kas cep pat plānās pildītās pankūkas ar mūsu kaņepju sēkliņām un sieru.  Visi brīnās, bet ir gardi gan!

Mūsu produktu klāsts ir atkarīgs no pircēju vēlmēm. Tieši pēc viņu lūguma pirms vairākiem gadiem sākām ražot garšaugu maisījumu “Asumiņš”. Tagad šī garšviela no ķiplociņa ir tautā ļoti pieprasīta un ir labs palīgs virtuvē. Tirdziņos pircēji izstāsta daudzas un dažādas receptes, kurās tiek izmantota garšviela, šķiet – “Asumiņu” var bērt visur.

Mums patīk iepriecināt un pārsteigt savus pircējus. Un tas mums izdevās, kad sākām piedāvāt  arī  “Patriotiskos plāceņus”.  Tas ir maisījums mīklas pagatavošanai no pelēkiem zirņiem. Šo produktu noteikti vajag pagaršot. Tāpēc mēs tirdziņos, izstādēs arī cepam plāceņus uz pannas. Var uz vienas rokas pirkstiem saskaitīt tos cilvēkus, kas uzreiz atpazina pelēko zirņu garšu. Pārējie – brīnās... Galvenais – ka viss ir dabīgs, vienkārši un ātri pagatavojams, garšīgs un sātīgs. Mums tik atliek pateikt: “Veseli ēduši!”

Vai ražošanas procesā ir iesaistīta arī Jūsu ģimene?

Tā kā meitas mācās un vīram ir savs darbs skolā, tad lielākais ražošanas smagums tomēr ir uz maniem pleciem. Vasarā, kad ir lielāki pasākumi, pieprasījums ir liels, tāpēc dažreiz mana darbadiena ir pat 20 stundu garumā. Citi prasa – kā varu izturēt? Varu! Man enerģiju dod daba, kas man ir apkārt, un, protams, smaidīgie pircēji, kas ir uzticīgi “DABAS SPĒKA” produkcijai.

Ģimene tiek iesaistīta katru nedēļas nogali, kad mēs piedalāmies kādā pasākumā vai tirdziņā. Saku lielu paldies savam vīram Aivim, kurš mani atbalsta gan kā šoferis, gan kā degustācijas maizīšu smērētājs. Lai cilvēki varētu labāk iepazīt sēkliņu maisījumus, visus šos gadus mēs taisām produkcijas degustāciju uz sviestmaizēm. Lielākajos pasākumos gan ir jābūt pacietībai. Reiz kādā pasākumā Rīgā  Aivis sagrieza 10 maizes kukuļus šķēlēs, apsmērēja tās ar sviestu, katru šķēli sagrieza vismaz 12 mazos gabaliņos un tos visus pasniedza ar sēkliņu maisījumiem. Vairāk nekā 2,5 tūkstoši gabaliņu!  Iespaidīgi!

Kur iespējams iegādāties Jūsu produkciju?

Produkciju var iegādāties gadatirdziņos, sadarbojamies ar daudziem maziem veikaliem pa visu Latviju. Sīkāku informāciju var skatīt www.draugiem.lv/dabasspeks. Bet Pārgaujas novada iedzīvotājiem vistuvāk būs Straupes lauku labumu tirdziņš Plācī un Cēsu veikals SOLO.

Lai cik liels arī būtu attālums no mums, neviens DABAS SPĒKA produkcijas cienītājs, nav palicis tukšā, ja tik dod man ziņu. Esam sūtījuši produkciju arī pa pastu. Man ļoti patīk pieņemt un ražot individuālos pasūtījumus. Tad saprotu, ka mans darbs ir kādam vajadzīgs.

Ar ko vēl nodarbojaties, papildus ražošanai?

Esmu cilvēks, kam ir grūti pateikt – “nē!” Un nepateicu arī tad, kad novada jaunieši lūdza man palīdzību. Pateicoties viņiem, tagad jau otro sezonu esmu arī divu jauniešu amatierteātru “Rozbeķēni” un “Cālīši, brālīši” vadītāja. Paralēli ražošanai, es tagad vēl rakstu scenārijus, režisēju izrādes un organizēju dažādus pasākumus. Te var izpausties mana dvēsele un fantāzija. Neesmu augstās skolās mācījusies, daru visu no sirds. Un, kad skatītāju acīs redzu prieka dzirksteli un sejā smaidu, tad saprotu – vēl viens labs darbiņš padarīts. Un to var izdarīt tikai tad, ja apkārt ir brīnišķīgi un radoši cilvēki. Paldies visiem!

Jūsu panākumu atslēga?

Ir dažas lietas, ko vajag dzīvē ievērot.. Dots devējam atdodas! Varbūt kāds pasmīn, bet es zinu – šī gudrība darbojas. Gan biznesā, gan dzīvē... Un jo vairāk dosi citiem labu, jo vairāk labu saņemsi atpakaļ.

Tad esmu sapratusi, ka vienmēr ir jābūt pozitīvam. Arī tad, ja pēkšņi dzīvē ir grūtības un problēmas. Ar pozitīvu attieksmi viss ātrāk sakārtojas un ir vieglāk dzīvot.

Un vēl – tāds pievelk tādu... Esiet paši mīļi, brīnišķīgi, radoši, izpalīdzīgi, un tad Jūsu dzīvē arī ienāks tādi paši - mīļi, brīnišķīgi, izpalīdzīgi cilvēki!  Lai mums visiem izdodas!

Līga Hofmane
Sabiedrisko attiecību speciāliste© 2013 Pārgaujas novada pašvaldība.
Izstrādāts: 101.lv