01.06.2020, Pirmdiena
lv
Aktualitātes Pārgaujas novadā
  • Informācija Pārgaujas novada iedzīvotājiem par pašvaldības un iestāžu darbību ārkārtējās situācijas laikā
    ...
  • Ar Pārgaujas novada domes 2019. gada 30.maija lēmumu (protokols nr.5, 10.§) tika nolemts nodot atsavināšanai nekustamo īpašumu “Rozulas skola”
    ...
  • Uzņēmējiem pieejama preču zīme – “Radīts Pārgaujas novadā”
    Jau 2017. gada nogalē tika izstrādāts dizains preču zīmei “Radīts Pārgaujas novadā”, kura nu tiek piedāvāta Pārgaujas novada uzņēmējiem ...
Pārgaujas novada karte
Apmeklējumi šodien:
296, pašlaik vēro: 25.

Vai plānojat piedalīties vides kustībā "Lielā Talka 2020"?
» Sākumlapa“Ir laiks paiet malā un mierīgi padzīvot!”

Šī gada pirmajā Pārgaujas novada domes sēdē tika izskatīts deputāta Māra Šķestera iesniegums ar vēlmi atteikties no deputāta mandāta. Dome šo lēmumu akceptēja un no 22. janvāra Māris Šķesteris vairs nav deputātu rindās. Iemesli šādai rīcībai ir vairāki, par tiem sīkāk lasiet intervijā.

Cik ilgi jūs bijāt deputāts?

Novadā – pusotru gadu. Vispār, kopš Latvijas neatkarības atgūšanas, jau trīs sasaukumos esmu balotējies, divos neesmu. 1993. gadā bija pirmās vēlēšanas. Tas viss ir noticis pamīšus, tāpēc bija iespēja paskatīties uz pašvaldībā notiekošajiem procesiem no malas – gan kā novada iedzīvotājam, gan kā uzņēmējam. Pirmajās vēlēšanās ļoti vēlējos kļūt par deputātu, pēc tam jau iekļūšana deputāta amatā bija kā iedzīvotāju uzticības pierādījums. Protams, katram vīrietim ir savs ego un tikt ievēlētam ir patīkami, bet tas uzliek pienākumu. Ja tu visu laiku esi pašvaldības iekšienē, tad sākas rutīna un ir grūtāk saskatīt kļūdas. Es domes sēdēs daudz kam nepiekrītu, tomēr piekāpjos, jo jēgas strīdēties bieži nav. Ir atšķirība, vai deputāts nāk no ierēdņu puses vai no nodokļu maksātāju puses. Svarīgi saprast ir to, ka naudu nedod valsts, to dod nodokļu maksātāji, tāpēc es kā uzņēmējs uzskatu, ka šī nauda ir jādala pārdomāti.

Kāpēc nolēmāt atkāpties no deputāta amata?

Nav noslēpums, ka esmu sabiedriski aktīvs uzņēmējs, tāpēc KNAB ieinteresējās par mani. Nācās atteikties no sadarbības ar pašvaldību būvmateriālu nodrošināšanas jomā. Tāpat Straupes pagasta bibliotēka atrodas mana uzņēmuma telpās, par kurām saņemu īri. Lai gan telpas tika īrētas jau sešus gadus, atbildīgās instances par mani sāka interesēties tikai nesen. Tā kā uzņēmumā neesmu vienīgais īpašnieks, sanāk, ka ar atteikšanos no noteiktas peļņas, radu zaudējumus partnerim, tāpēc nolēmu, ka ir laiks atkāpties. Teorētiski es varēju iet prom jau decembrī, bet negāju, jo gribēju piedalīties budžeta pieņemšanā, kuru es uzskatu par gada interesantāko notikumu domē.

Es birokrātijai nekad neesmu piekāpies. Bet šoreiz ir tāds nogurums, ka nolēmu – man tas nav vajadzīgs. Man nekad nav bijuši savtīgi nolūki. Bibliotēkas situācija bija par smagu, to es nespēju atrisināt, tāpēc aizgāju. Ja tas būtu lielas peļņas jautājums, tad būtu vērts pacīnīties. Bet tā kā es esmu deputāts pārliecības dēļ, tad ir nedaudz rūgtuma sajūta. Toties sieva ir ļoti priecīga! Varēšu dzīvot mierīgāk un vairāk pievērsties ģimenei un biznesam.

Ar ko nodarbojāties papildus deputāta pienākumu pildīšanai?

Protams, ar savu uzņēmējdarbību. Tāpat dziedu Straupes korī, esmu tēvs četriem bērniem. Interesanti, ka manā ģimenē ir gan students, gan vidusskolniece, gan pamatskolnieks un arī tikko no bērnudārza uz sākumskolu pārgājis bērns. Tas man kā deputātam deva ļoti labu skatījumu uz ģimeņu vajadzībām – redzēju, kāds atbalsts nepieciešams bērnudārza vecuma bērniem, kā palīdzēt pamatskolēniem.

Jūs domes sēdēs izcēlāties kā ļoti aktīvs deputāts ar savu viedokli..

Ja vēlies godprātīgi darīt savu darbu, tad ir rūpīgi jāgatavojas, jāpalasa likumdošana, lai varētu pilnvērtīgi diskutēt. Ir daļa deputātu, kas to nedara. Daudzi domā, ka esmu principiāls un kritisks, taču patiesībā būšana par uzņēmēju man ir iedevusi citu skatījumu uz lietām, tostarp naudu. Ar savu privāto naudu katrs var darīt, ko vien vēlas. Taču, kad runa ir par pašvaldības naudu, kura nākusi tieši no nodokļu maksātājiem, naudas tērēšanai jābūt saprātīgai un ļoti pamatotai, tā jādala atbildīgi, lai nestu labumu visai sabiedrībai kopumā. Vēl ļoti pārdomāti jāizvēlas projekti, kuros pašvaldība var startēt. Nav liela māksla dabūt projektu naudu kādas ēkas celšanai un iekārtošanai, taču jādomā perspektīvi – vai pašvaldība spēs nākotnē šo ēku uzturēt un vai ieguldījums atmaksājas. Vēl būtiska lieta ir tāda, ka cilvēkiem vajadzētu saprast, ka nav jāsaka paldies pašvaldībai un deputātiem, viņiem ir jābūt pateicīgiem pašiem sev, jo par viņu samaksāto naudu ir noorganizēts kāds labs pasākums vai īstenots nozīmīgs projekts. Deputāti strādā, lai palīdzētu cilvēkiem, nevis iedzīvotāji strādā, lai būtu pašvaldība!

Kādas iniciatīvas esat izteicis domes sēdēs un ko izdevies īstenot?

Grūti gāja ar skolēnu stipendijām. Protams, nauda ir labs stimuls, tāpēc centīgajiem skolēniem ir jāpiešķir prēmijas par sasniegumiem. Bija ilgi jārunā ar pārējiem deputātiem, līdz izskaidrojām stipendiju jēgu. Gandarījums ir par brīvpusdienu piešķiršanu nākamajā mācību gadā ne tikai 1. - 6. klases skolēniem, bet arī 7. - 9. klases bērniem. Bija jāpamato, kāpēc tas vajadzīgs, taču izdevās pārliecināt pārējos, ka brīvpusdienas ir ļoti nozīmīgas, jo principā bērns taču nav vainīgs, ja viņa vecāki ir slinki vai kādu citu iemeslu dēļ nevar nodrošināt bērnam pilnvērtīgas maltītes. Dzērājiem var piešķirt pabalstus, bet bērniem brīvpusdienas nē, šāda situācija ir absurda. Es vienmēr esmu uzskatījis, ka svarīgākais ir atbalstīt bērnus un vecos, slimos, vientuļos cilvēkus, jo viņi par sevi gādāt nevar. Pārējiem ir jātiek galā pašiem! Katrs, kurš vēlas strādāt, var atrast darbu!

Vai kādreiz atgriezīsieties politikā?

Ir 3 varianti - vai nu labi sagatavošos un atgriezīšos nākamajās vēlēšanās vai tikai pensijas vecumā, tikai šaubos, vai es tad kādam būšu vajadzīgs. Vai arī neatgriezīšos nemaz.

Katrā ziņā, ir gandarījuma sajūta, jo izdarīts ir ļoti daudz. Varbūt ir laiks paiet malā un mierīgi padzīvot.


FOTO: No privātā arhīva

Līga Hofmane

Sabiedrisko attiecību speciāliste


© 2013 Pārgaujas novada pašvaldība.
Izstrādāts: 101.lv