04.06.2020, Ceturtdiena
lv
Aktualitātes Pārgaujas novadā
  • Informācija Pārgaujas novada iedzīvotājiem par pašvaldības un iestāžu darbību ārkārtējās situācijas laikā
    ...
  • Ar Pārgaujas novada domes 2019. gada 30.maija lēmumu (protokols nr.5, 10.§) tika nolemts nodot atsavināšanai nekustamo īpašumu “Rozulas skola”
    ...
  • Uzņēmējiem pieejama preču zīme – “Radīts Pārgaujas novadā”
    Jau 2017. gada nogalē tika izstrādāts dizains preču zīmei “Radīts Pārgaujas novadā”, kura nu tiek piedāvāta Pārgaujas novada uzņēmējiem ...
Pārgaujas novada karte
Apmeklējumi šodien:
744, pašlaik vēro: 19.

Vai plānojat piedalīties vides kustībā "Lielā Talka 2020"?
» SākumlapaBūtiskākās izmaiņas likumos 2015. gadā
Katrs jauns gads nāk ar jaunām pārmaiņām. Šogad veiktas svarīgas un strādājošajiem labvēlīgas izmaiņas darba likumā, grozīti daudzi likumi, lai nodrošinātu datu drošību, ēku uzraudzību un tiesas darbu efektivitāti.

Ar 1. janvāri Latvijā palielināta minimālā mēnešalga (no 320 uz 360 EUR). Atcelti ierobežojumi slimības, bezdarbnieku, maternitātes, paternitātes un vecāku pabalstiem. Visi strādājošie saņems nedaudz lielāku algu, jo samazināta algas nodokļa likme no 24 uz 23 procentiem.

Lielāku ģimenes pabalstu saņems tās ģimenes, kurās aug vairāki bērni, jo pabalsta apmērs turpmāk būs atkarīgs no bērnu skaita. Par pirmo bērnu ģimenes valsts pabalsts būs 11,38 eiro, par otro – 22,76 eiro, bet par trešo un katru nākamo bērnu – 34,14 eiro. Tāpat lielāku pabalstu saņems bērni, kuriem ir celiakija. Turpmāk pabalstu saņems arī bērni, kam noteikta invaliditāte, kuri mācās vispārējās izglītības vai profesionālās izglītības iestādē vecumā līdz 19 gadiem un kuri studē augstskolā dienas nodaļā vecumā līdz 24 gadiem.

Pozitīvas pārmaiņas panāktas arī veselības nozarē. Lai uzlabotu veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību, noteika samazināta pacienta iemaksa stacionārā no 13,52 eiro līdz 10 eiro dienā un līdzmaksājums par slimnīcā veiktu operāciju no 42,69 eiro līdz 31 eiro.

2018. gadā mūs sagaida par vienu brīvdienu vairāk, jo Vispārējo latviešu Dziesmu un deju svētku noslēguma diena noteikta par svētku dienu, un, ja noslēguma koncerts iekritīs sestdienā vai svētdienā, nākamā darba diena būs brīvdiena.

Ar 2015.gadu noteikti jauni pienākumi, atbildība un tiesības gan darba ņēmējiem, gan darba devējiem. Izmaiņas skar arī darba līgumos un darba sludinājumos iekļaujamo informāciju, asinsdonoriem piešķiramo atpūtas dienu skaitu, atvaļinājuma naudas izmaksu, darba un atpūtas laika regulējumu, kā arī to darbinieču aizsardzību, kuras baro bērnu ar krūti.

No šī gada sākuma nolemts piešķirt pabalstu par asistenta izmantošanu cilvēkiem ar I grupas redzes invaliditāti. To turpmāk maksās Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA). Pabalsta apmērs būs līdzšinējā apmērā, proti, 17,07 eiro nedēļā.

Valsts sociālais pabalsts Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībniekiem un mirušo Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībnieku ģimenēm pieaugs no 85,37 līdz 100 eiro. Līdz 2015.gada 31.martam piešķirtos valsts sociālos pabalstus VSAA pārrēķinās un izmaksās līdz 2015.gada 30.aprīlim.

2015. gadā trūcīgie cilvēki bez maksas varēs saņemt trīs veidu pakas jeb komplektus - pārtikas preču komplekts, individuālo mācību piederumu komplekts un higiēnas un saimniecības preču komplekts. Palīdzības izdalīšanu vistrūcīgākajām personām nodrošinās biedrības, nodibinājumi, reliģiskas organizācijas un pašvaldības vai to iestādes, iepriekš piedaloties Sabiedrības integrācijas fonda organizētajā atlasē.

Nozīmīgi, ka no 1. janvāra tiek atvērts elektroenerģijas tirgus, tāpēc iedzīvotāji var izvēlēties elektrības piegādātāju. Mazturīgajiem iedzīvotājiem un daudzbērnu ģimenēm elektrības cena saglabājas starta tarifa līmenī.

Jau 2014. gada rudenī tika grozīts būvniecības likums, tomēr, lai pastiprināti pievērstu uzmanību sabiedrisko nozīmīgāk ēkām, publisko ēku ekspluatācijas uzraudzību no jaunā gada nodrošinās Būvniecības valsts kontroles birojs.

Izmaiņas noteiktas arī zvejniekiem, proti, zvejot pašpatēriņam publiskajos ūdeņos varēs tikai ar murdiem, nevis tīkliem.

No 1. janvāra noteikti regulējumi šķīrējtiesu darbam. Turpmāk pastāvīgo šķīrējtiesu varēs izveidot Uzņēmumu reģistrā reģistrēta biedrība, un tajā būs jābūt ne mazāk kā 10 šķīrējtiesnešiem. Šķīrējtiesai jābūt piemērotām telpām, savai lietvedībai un ar apmeklētāju pieņemšanai nepieciešamo personālu, kā arī jāuztur interneta mājas lapa. Šķīrējtiesa ir alternatīva strīdu risināšanai valsts tiesu iestādēs, ko savstarpējo strīdu risināšanai labprāt izvēlas komersanti, jo šo procesu raksturo ātrums un konfidencialitāte. Līdz šim Latvijā bija reģistrētas vairāk nekā 200 pastāvīgās šķīrējtiesas, kas ir nesamērīgi daudz, salīdzinot ar citām Eiropas Savienības valstīm.

Vairāk par izmaiņām sociālajā jomā lasiet: ŠEIT.
Ar citiem likumu grozījumiem varat iepazīties attiecīgo ministriju mājaslapās.


© 2013 Pārgaujas novada pašvaldība.
Izstrādāts: 101.lv