21.11.2018, Trešdiena
lv
Aktualitātes Pārgaujas novadā
  • Pārgaujas novada jaunatnes mini-forums "Pacel Ideju"
    Turpinot 2016. gadā uzsākto tradīciju, 25. novembrī notiks trešais Pārgaujas novada jaunatnes mini-forums “Pacel ideju”...
  • Uzņēmējiem pieejama preču zīme – “Radīts Pārgaujas novadā”
    Jau 2017. gada nogalē tika izstrādāts dizains preču zīmei “Radīts Pārgaujas novadā”, kura nu tiek piedāvāta Pārgaujas novada uzņēmējiem ...
  • Lauksaimnieciskai izmantošanai nomājamās zemes Pārgaujas novadā
    Aicinām pieteikties uz zemes vienībām vai tās daļas nomas tiesībām lauksaimnieciskai izmantošanai ...
Pārgaujas novada karte
Apmeklējumi šodien:
1731, pašlaik vēro: 28.

Vai esat apmeklējis /-usi vai grasāties apmeklēt kādu no Latvijas simtgadei veltītajiem pasākumiem?
» SākumlapaPūtēju orķestru koncerts

Visi mūzikas draugi 9. decembrī tiek aicināti atnākt uz Straupes kultūras namu Plācī. Otrās Adventes sestdienā tur tiksies 6 Vidzemes pūtēju orķestri 150 mūziķu sastāvā no Cēsīm, Limbažiem, Valmieras, Pociema, Dikļiem un Smiltenes.

Šī tradīcija aizsākās jau pirms 5 gadiem Limbažu novada Pociemā. Idejas autors ir pūtēju orķestra “Cēsis” diriģents Jānis Puriņš, viņš ir arī Dziesmu svētku pūtēju orķestru virsdiriģents. Pūtēju orķestri ir neatņemama svētku sastāvdaļa, šis būs arī kā ieskaņu koncerts ceļā uz  XXVI Vispārējiem latviešu Dziesmu un XVI Deju svētkiem – Latvija 100.

Nav ziņu par senām pūtēju mūzikas tradīcijām Straupē un Stalbē, bet Raiskumā  pūtēju orķestra vēsture aizsniedzas līdz pirmās brīvvalsts laikiem. Mūziķu  Ernesta Kurmja un Ulda Šmita vadībā Raiskuma pūtēji ir spēlējuši daudzos pasākumos, kāzās, zaļumballēs un arī krietni skumjākās dzīves situācijās…

Kopš pēdējās orķestra uzstāšanās ir pagājuši teju 40 gadi. Taču liecība par kādreizējo orķestri ir saglabāta. Pirms dažiem gadiem uzzināju, ka Raiskuma ugunsdzēsēju depo bēniņos glabājas daļa no bijušā orķestra instrumentiem. Tas mani ieinteresēja, instrumentus saremontēju, nospodrināju un, tagad pieci Raiskuma orķestra pūšaminstrumenti glabājas pie manis. Vienu no tiem rotā gadaskaitlis – 1926.

Šogad koncertā Plācī skanēs latviešu komponistu skaņdarbi koporķestra izpildījumā no gaidāmo Dziesmusvētku repertuāra. Būs gan Gunāra Ordelovska melodijas, gan Raimonda Paula melodiju aranžijas, un vēl citu autoru skaņdarbi. Un kā jau Adventes laikā - populāras  Ziemassvētku melodijas! Pie diriģenta pults ne tikai kolektīvu vadītāji, bet arī viesi – nākošo Dziesmu svētku koporķestra diriģenti – Guntis Kumačevs, Gvido Brenčevs, Andrejs Cepītis, Viesturs Lazdiņš, Jolands Andževs.

Orķestru mūziķiem šī būs patīkama atkal tikšanās. Daudzi jau ne reizi vien ir kopīgi muzicējuši. Kopmēģinājums pa dienu, koncerts  un mūziķu balle vakarā ļaus sapazīties arī tiem, kas tiksies pirmo reizi.

Koncertā orķestris aizņems ne tikai skatuvi, bet arī pusi zāles. Protams, būs vieta arī skatītājiem.

Atnāciet! Tas ir jāredz un jādzird, vai  orķestriem izdosies  kultūras namam “nocelt jumtu”. Ja pasākums izdosies, tas var kļūt par tradīciju – arī citugad pūtēju orķestriem gada nogalē pulcēties Plācī.

Koncerta sākums plkst. 17.00.

Ieeja bez maksas.

 

Informāciju sagatavoja:
Raitis Kārkliņš,
Pūtēju orķestra "Cēsis" dalībnieks


 © 2013 Pārgaujas novada pašvaldība.
Izstrādāts: 101.lv