30.11.2021, Otrdiena
lv
Aktualitātes Pārgaujas apvienībā
  • Informējam, ka 30.11.2021 tiks slēgti Cēsu novada Pārgaujas apvienības pārvaldes Citadeles un Swedbank bankas norēķinu konti.
    Pārgaujas apvienības pārvalde informē, ka šā gada 30.novembrī tiks slēgti pārvaldes maksājumu konti AS "Citadele banka" un AS "Swedbank" bankās. Maksājumu veikšanai lūdzam izmantot AS “SEB banka” norēķinu kontu, kas paliek nemainīgs. Rekvizīti maksājumu veikšanai: Cēsu novada Pārgaujas apvienības pārvalde Reģ. Nr.: 90009116276 Konta numurs: LV06UNLA0050014307758
Karte
Apmeklējumi šodien:
547, pašlaik vēro: 6.

» SākumlapaSaimniekballe 22. augusta vakarā Pārgaujas novadā šogad pulcē rekordlielu viesu skaitu
        Īpaša tradīcija ar seniem aizsākumiem vēl no pagastu pašpārvalžu laikiem, plaukst un zeļ joprojām un izceļ Pārgaujas novada unikalitāti. Nav daudz novadu, kur notiek šāds vai līdzīgs pasākums.

        Saimniekballe, ko ievada novada “sakopto sētu apsekošana” ir īpaša, jo ir tradīcija reizē gan ar izglītojošu, gan motivējošu un vienojošu, gan izklaidējošu pievienoto vērtību. Pārgaujas novada pašvaldībai bija patiess prieks šī gada Saimniekballē, Ungurmuižā, sveikt rekordlielu viesu skaitu – pavisam kopā 319. Jūlijā un augustā, kad notika komisiju viesošanās mājās, apsekotas tika vairāk kā 800 mājas! Tas var nozīmēt tikai divas lietas.

         Pirmkārt, sakopto sētu paliek arvien vairāk. Un tas nozīmē, ka šajā sakopto sētu un videi draudzīgas saimniekošanas pasākumā mums vairs nav vērtējumu ar pārāko pakāpi un sētas pavisam drīz arī vairs nebūs iespējams pat salīdzināt. Būs tikai sakoptas sētas. Ir jādomā, kā pasākumu nākotnē nodrošināt, lai spētu cildināt visas tās sētas un to saimniekus, kuri dara, cenšas un veido mūsu novadu skaistāku.

      Otrkārt, novada priekšsēdētājam Hardijam Ventam uzrunājot publiku sestdienas vakarā un retoriski jautājot “Vai Saimniekballi vajag?”, atbilde bija viennozīmīgs “jā”. Kā ikgadēji, arī šogad Saimniekballes atbalstītājs SIA ZAAO pasniedza savu simpātiju balvu par centību, saimniekojot videi draudzīgi un iedvesmojot citus rūpēties par saviem īpašumiem – vairāku reižu bezmaksas atkritumu konteineru tukšošanu un ziedus, skaisto stādījumu papildināšanai.

         Balvas saņems māju saimnieki Raiskuma pagasta „Lācīšos”, Stalbes pagasta „Dimdās” un Straupes pagasta „Sārniņos”. Pārējās nominācijas izvirzīja novada “sakopto sētu komisiju” vadītājas – tūrisma organizatore Rudīte Vasile, kultūras organizatore Solveiga Ruska un sabiedrisko attiecību un jaunatnes lietu speciāliste Stefānija Jančevska.

          Nomināciju ieguvēji šogad bija sekojoši: “Par ieguldījumu savas mājas apkārtnes – novada skaistuma izveidē” – “Lielkrogs 1” (Straupe), “Grantskalni” (Stalbe), “Mazais krogs” (Raiskums), “Jaunzemnieki” (Straupe), “Bairīši” (Stalbe), “Mārsili” (Raiskums), “Klāmaņi” (Straupe), “Ruckas Ozoliņi” (Stalbe), “Jaunrūjas” (Raiskums).

          Godinot mājas, kurās pārmaiņas gadiem mijoties nav krasas, taču tiek pielikts neatlaidīgs darbs par spīti visam, izvirzīta nominācija “Gadiem spītējot”, ko ieguva saimnieki, kuri par savām sauc mājas “Bušas” (Straupe), “Gamdri” (Stalbe), “Birzes” (Raiskums), “Virtakas” (Straupe), “Amatas” (Stalbe), “Cepļi” (vecākā māja Raiskumā), “Putniņi” (Stalbe), “Ozollejas” (Raiskums).

           “Par radošu izdomu” sauc nomināciju, ko grūti neizvirzīt, jo Pārgaujas novadā ikvienā pagastā dzīvo ļoti daudz cilvēku, kam patīk ap sevi veidot radošu lauku auru, citreiz varbūt pat to neapzinoties, tāpēc vajadzīgs skats no malas, ko arī saņēma “Viesturu” un “Austrumu” māju saimnieki Straupē, “Cēberu”, “Naudītēnu” un “Ziemeļu” māju saimnieki Stalbē un “Jaunvītautu”, “Dariņu” un “Jaungrotu” saimnieki Raiskumā.

              Tālu sajūtu ziņā nav arī nominācija “Noskaņu māja”, kuru saņēma mājas, kuras raisīja īpašas emocijas, nevis ar kaut ko konkrētu, bet ar visu kopumu, kas sētā atrodas. Šīs emocijas notvert mēģinot, komisija ietērpa tās vārdos “miers”, “dabas izjūta”, “cienīgums”, “mīlestība pret upi”, “rosība” “pasakainums”. Raiskumā šo nomināciju guva sētas “Tauriņi” un “Avotiņi”, Stalbē – “Ozoli”, “Sīmanēni” un “Dzelmes”, bet Straupē – “Kļavas”, “Lūciņi” un “Madaras”.

              Šogad godināti tika arī lauksaimnieki nominācijā “Skaista lauksaimnieku sēta”, kuru Straupē ieguva “Virš-kalniņu”, “Brenču” un “Brenguļu” saimnieki, Stalbē – “Puļļu”, “Salu” un “Ozolkalnu”, bet Raiskumā – “Ezersētu” un “Rideļu” saimnieki. Tā kā katrs pagasts novadā ir īpašs ar ko citu, arī nomināciju piešķiršanā komisijām nācās nedaudz lauzt šķēpus un gala rezultātā viena nominācija katram pagastam izveidojās īpaša un atšķirīga.

              Straupē tā bija “Skaista ciemata māja”, kuru saņēma “Senču 12”, “Senču iela 4”, “Braslas iela 7” māju saimnieki. Stalbes pusē īpašu atzinību guva mājas, kas kā radītas atpūtai – “Lejas Mālnieki”, “Ķīši” un “Lejas Ķingas”. Raiskums savukārt izcēlās ar sētām, kuras iekārtotas tā, lai jaunākajām paaudzēm šeit būtu skaisti, patīkami un droši, tāpēc iekļauta tika nominācija “Bērnu paradīze”, kuru saņēma Miežu ģimene “Jaundzirnaviņu” mājās, Spundu ģimene “Smilgu” mājās un Erenbotu ģimene “Cepļu” mājās. Tīrā “laimes spēle”, nopūšas komisijas, jo iebraucot kādā sētā nereti saimnieki izsaucas “bet mums jau viss labākais noziedējis” vai “tieši šodien taisījos mauriņu pļaut”.
Tāpēc īpašs jauninājums šogad ballē bija loterija, ko viesi uzņēma ar ovācijām.

             Katru sakopto sētu pārstāvji pie ieejas saņēma loterijas kārtas numuriņu, zem kuriem slēpās vērtīgas balvas, kuras labprāt sagādāja novada uzņēmēji. Paldies Jurim Leimanim no kempinga “Apaļkalns” par dāvātajiem saldumiem un kalendāru ar paša uzņemtajiem ceļojuma attēliem, Ungurmuižas restorānam un “Hotel Zaķīši” par dāvanu kartēm restorānos, Gunai un Jānim Rukšāniem par viņu lolotajiem eremūra stādiem, SIA “Unguri” par 300l lielo dāvanu kūdras maisa izskatā, SIA “Raiskuma labuma darītava” par gardo “Raiskumieti”, garšas balansam – saldumu meistariem “Aijas kūkas” no Straupes un Mārim Šķesterim un Jānim Laugam no I/U “MJ Roze”, Pārgaujas novada pašvaldībai par ikvienā saimniecībā noderīgām dārza lāpstām, dakšām un krūmu šķērēm un SIA “Straubek” galdniecībai par dāvanu karti kādam galdniecības produktam.

           Galveno Saimniekballes godalgu – karogu un “Sakoptākās sētas” mājas plāksni šogad pasniedza iepriekšējo gadu laureāti – “Braslas 21” saimnieki no Straupes, “Senleju” saimnieki no Stalbes un “Čūkļu” saimnieki no Raiskuma.

            Karoga ieguvēji 2015. gadā ir “Braslas 17” mājas Straupē, par kurām Straupes komisijas vadītāja Rudīte Vasile ar šī gada komisiju saka tā: “Zaigas un Jāņa Tuču māja vienmēr tikusi atzīmēta kā sakopta, skaista, videi draudzīga. Taču, kas ir apbrīnojami, tās skaistums un sakoptība šajos gados nav mazinājusies, un tas ir apliecinājums saimniekošanas prasmei, nenorimstošai uzņēmībai un īpašai skaistuma izjūtai. "Braslas ielas 17” sēta ir viena no tām, kas novadu padara acij tīkamu ikvienam.”

          Raiskumā karoga godalgu ieguva “Rožkalnu” mājas, kur saimnieko Īra un Svens Rassi, bet par māju sajūtu komisija saka, ka sēta apbur ar savu radošumu, spēcīgu garu un latviskumu. Bērzs pie tīrā dīķa, lapene pie ozola, zārdu soliņš kalniņa galā. Par visu esot padomāts – pūcēm ir iekārtotas savas mājas ozolā, bet bērniem sava spēļu un atpūtas brīnumzeme meža ielokā, ko tumsā spoži izgaismo milzīgā, kokos iekārtā lampa.

           Stalbes karogs rotās “Apiņu” mājas. Šeit šogad uzziedēja īpaša lilija ar 55 ziediem. Par lilijām, ieaudzētajām dzērveņu platībām, dārzu un puķu dobēm rūpējas divu čaklu senioru roku pāri. Grūtajā izšķiršanās procesā par godalgu, Stalbes komisija sētā ieradās pat otro reizi un uzreiz tapis skaidrs, ka loteriju saimnieki šeit nespēlē, bet rosība valda vienmēr, arī viesus negaidot.

        Pasākuma noslēgumā Ungurmuižas Zaļajā zālē iedvesmu savām sētām smelties varēja Gunas Rukšānes stāstījumā par pasaulē nozīmīgākajiem dārzkopju svētkiem – Čelsijas ziedu šovu, kas notiek jau vairāk kā simts gadus un kuru šogad apmeklēja arī Guna. “Tas ir prātam neaptverami, kādas pārvērtības piedzīvo Čelsijas parks Londonā nieka nedēļas laikā! Augstumos paceļas ziedu pilis, palmas un augu monumenti”, stāsta Guna. Reizumis šo šovu mēdz dēvēt arī par dārza olimpiskajām spēlēm.

           Šī gada Saimniekballē viesus izklaidēja arī muzikāli priekšnesumi uz ģitāras un pat glāzēm. Tāpat iepazīties varēja arī ar jaunieti Rūdolfu, kurš pasniedza stand-up komēdijas numuru, bet līdz jaušamai rīta blāzmai dejotpriekam muzicēja brāļi Sumeragi.

Foto no pasākuma šeit.


© 2013 Pārgaujas novada pašvaldība.
Izstrādāts: 101.lv