21.10.2021, Ceturtdiena
lv
Aktualitātes Pārgaujas apvienībā
  • Pārgaujas apvienības pārvaldei jauni rekvizīti
    Informējam, ka, sākot ar 2021.gada 1.jūliju, iedzīvotājiem, veicot komunālos, nodokļu vai citus maksājumus, jāizmanto jauni rekvizīti ...
  • Izmaiņas klientu apkalpošanā Cēsu novada Pārgaujas apvienības pārvaldē
    Turpmāk ieeja pašvaldības ēkās tikai ar derīgu COVID-19 sertifikātu vai, lai saņemtu COVID-19 sertifikātu papīra formātā. Pakalpojumu saņemšana pie pašvaldības speciālistiem pieejama tikai pēc iepriekšēja pieraksta un ar derīgu COVID-19 sertifikātu ...
Karte
Apmeklējumi šodien:
100, pašlaik vēro: 5.

» SākumlapaUngurmuižā atklātas pastāvīgās ekspozīcijas

19. jūnija pēcpusdienā Ungurmuižā ilgi gaidīts notikums – divu pastāvīgo ekspozīciju atklāšana – pulcēja vēstures mīļotājus, mākslas un kultūrvēstures vērtību cienītājus.

Jau iepriekš tika ziņots, ka Pārgaujas novada pašvaldība iesaistījusies sadarbības projektā “Kultūra, vēsture, arhitektūra Gaujas un laika lokos”, kas tiek īstenots Eiropas Savienības fondu 2014.-2020. gada plānošanas perioda darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” prioritārā virziena “Vides aizsardzības un resursu izmantošanas efektivitāte” 5.5.1. specifiskā atbalsta mērķa “Saglabāt, aizsargāt un attīstīt nozīmīgu kultūras un dabas mantojumu, kā arī attīstīt ar to saistītos pakalpojumus” ietvaros. Projekta ietvaros Ungurmuižā ne vien tiek izbūvēta apkures sistēma, bet arī ekspozīcijas - “Vēsturiskā ekspozīcija”, “Dzīvā ekspozīcija” un “Cikliskā ekspozīcija”, kas plānota kā pasākumu kopums.

“Vēsturiskā ekspozīcija” stāsta par Kampenhauzenu dzimtas vēsturi, par Ungurmuižas vēsturi un celtniecības faktiem. Ekspozīcijā iespējams aplūkot dažādas vēstures liecības – mīlas vēstules, zīmējumus, ar mājas saimniecību saistītu dokumentu krājumus, ēdienu receptes, darbarīkus u.c. Savukārt “Dzīvā ekspozīcija” veltīta skolas tēmai, ņemot vērā to, ka daudzus gadus Ungurmuiža bijusi mājvieta skolai. “Cikliskā ekspozīcija” plānota kā pasākumu kopums, periodisks sarunu cikls, semināru, izglītojošu kultūras pasākumu veidā par Latvijas, īpaši Ungurmuižas vēsturi, kultūrvēsturiskā mantojuma un baltvācu nozīmi latviešu identitātes apzināšanās ceļā.

“Vēsturiskās ekspozīcijas” un “Dzīvās ekspozīcijas” veidotāji ir nodibinājums “Leļļu Mākslas muzejs”.  Māksliniece Ināra Liepa, kura, lai iekārtotu ekspozīcijas, veikusi ievērojamu izpētes darbu un pati ieguldīto darbu saka: “Pusgada garumā bija iespēja nedaudz paceļot laikā un telpā, izlasīt un izstudēt Pētera Bolšaita iztulkoto Zigfrīda fon Fēgezaka grāmatu "Senči un pēcteči", Imanta Lancmaņa un viņa domu biedru sagatavoto unikālo Ungurmuižas izstādes katalogu "Muiža zem ozoliem", iepazīt cilvēkus , piedzīvot situācijas , kuras droši var nosaukt par brīnumu, atklāt lietas un vietas, kurās aizrāvās elpa un dzima jaunas idejas, patiesi priecāties par katru iegūto unikālo ekspozīcijas priekšmetu, par jaunu pieredzi restaurējot un atjaunojot mēbeles , atrast saudzīgi pareizo vietu senām lietām un nenodarīt pāri esošām mākslas vērtībām”.

Pārgaujas novada pašvaldība saka sirsnīgu paldies māksliniecei Inārai Liepai, kā arī Ungurmuižas vadītājai Ievai Ņevečerovai un viņas komandai par sadarbību, veikto darbu un brīnišķīgo rezultātu – divām pastāvīgām ekspozīcijām, kā arī aicinām ikvienu interesentu doties uz Ungurmuižu un ekspozīcijas apskatīt savām acīm.Sadarbības projekts “Kultūra, vēsture, arhitektūra Gaujas un laika lokos”, tiek īstenots Eiropas Savienības fondu 2014.-2020. gada plānošanas perioda darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” prioritārā virziena “Vides aizsardzības un resursu izmantošanas efektivitāte” 5.5.1. specifiskā atbalsta mērķa “Saglabāt, aizsargāt un attīstīt nozīmīgu kultūras un dabas mantojumu, kā arī attīstīt ar to saistītos pakalpojumus” ietvaros.