24.10.2021, Svētdiena
lv
Aktualitātes Pārgaujas apvienībā
  • Pārgaujas apvienības pārvaldei jauni rekvizīti
    Informējam, ka, sākot ar 2021.gada 1.jūliju, iedzīvotājiem, veicot komunālos, nodokļu vai citus maksājumus, jāizmanto jauni rekvizīti ...
  • Izmaiņas klientu apkalpošanā Cēsu novada Pārgaujas apvienības pārvaldē
    Turpmāk ieeja pašvaldības ēkās tikai ar derīgu COVID-19 sertifikātu vai, lai saņemtu COVID-19 sertifikātu papīra formātā. Pakalpojumu saņemšana pie pašvaldības speciālistiem pieejama tikai pēc iepriekšēja pieraksta un ar derīgu COVID-19 sertifikātu ...
Karte
Apmeklējumi šodien:
322, pašlaik vēro: 25.

» SākumlapaRaiskuma muižas skaistā terase atguvusi seno veidolu

Šā gada sākumā ar Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai līdzfinansējumu Pārgaujas novada pašvaldība ir atjaunojusi Raiskuma muižas plašo un skaisto terasi.

Raiskuma muižas ēkas vēl šodien veido Raiskuma ciema apbūves pamatu. Muižas pils jeb kungu māja ir plašākā un izteiksmīgākā no ēkām, tā celta no 1894. līdz 1897. gadam pēc arhitekta Oto Reinholda fon Zīversa projekta un ir pieskaitāma eklektikas arhitektūras paraugiem. Raiskuma muižai īpašu pievilcību vienmēr ir piešķīrusi vaļējā galerija pret Raiskuma ezeru vērstajā fasādē, ko papildina ar balustrādi rotāta terase un divpusējas, liektas kāpnes.

Gadu gaitā terases mūrējums bija stipri cietis, reliņi izgāzušies un pakāpieni nodrupuši.  Vietējie iedzīvotāji un novada viesi vienmēr ar žēlumu bija raudzījušies uz skaistumu, kas iet bojā. Tāpēc jo nozīmīgs ir šis brīdis, kad terasei atdots tās senais veidols. Vienlaikus pašvaldība īstenojusi ideju par āra lasītavu-bibliotēku. Uz terases novietoti ērti koka soli, ko paredzēts izmantot kā papildinājumu Raiskuma pagasta bibliotēkas darbībai.


Raiskuma muižas terases atjaunošanas darbus veica SIA „WARSS+”. Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.-2020.gadam apakšpasākuma “Darbību īstenošana saskaņā ar sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju” līdzfinansētajam projektam Nr. 17-09-AL18-A019.2201-000010  “Raiskuma muižas terases atjaunošana/āra lasītavas- bibliotēkas izveide” piesaistītais publiskais finansējums ir 22 500 EUR, pārējos izdevumus sedza Pārgaujas novada pašvaldība.


                                                          

                              Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests

 © 2013 Pārgaujas novada pašvaldība.
Izstrādāts: 101.lv