20.10.2021, Trešdiena
lv
Aktualitātes Pārgaujas apvienībā
 • Pārgaujas apvienības pārvaldei jauni rekvizīti
  Informējam, ka, sākot ar 2021.gada 1.jūliju, iedzīvotājiem, veicot komunālos, nodokļu vai citus maksājumus, jāizmanto jauni rekvizīti ...
 • Izmaiņas klientu apkalpošanā Cēsu novada Pārgaujas apvienības pārvaldē
  Turpmāk ieeja pašvaldības ēkās tikai ar derīgu COVID-19 sertifikātu vai, lai saņemtu COVID-19 sertifikātu papīra formātā. Pakalpojumu saņemšana pie pašvaldības speciālistiem pieejama tikai pēc iepriekšēja pieraksta un ar derīgu COVID-19 sertifikātu ...
Karte
Apmeklējumi šodien:
223, pašlaik vēro: 12.

» SākumlapaSaimniekballē tiek godināti Pārgaujas novada sakoptāko sētu saimnieki
 

Arī šogad Pārgaujas novadā notika ikgadējais pasākums “Sakopta un videi draudzīga sēta”, kura laikā komisijas viesojās sētās Straupes, Stalbes un Raiksuma pagastos. Pasākums “Sakopta un videi draudzīga sēta” Pārgaujas novadā notika jau devīto reizi, taču tā būtība pirms 18 gadiem aizsākusies Raiskuma pagastā. Ar šī pasākuma palīdzību Pārgaujas novada pašvaldība vēlas sekmēt novada teritorijas sakopšanu, veicināt novada iedzīvotāju un uzņēmēju labo gribu ne tikai sakopt savu sētu, bet arī saimniekot videi draudzīgi un energoefektīvi, kā arī celt pašu iedzīvotāju lepnumu un pašapziņu par savu novadu, saliedēt tuvākus un tālākus kaimiņus un protams, palielināt novada atpazīstamību nacionālā mērogā.

            Sētu izvērtēšana notika laikā no 25. jūnija līdz 7. augustam un kopā tika apsekotas 1038 sētas, no kurām 253 Straupes pagastā, 300 Stalbes pagastā un 481 Raiskuma pagastā. Kā ierasts pavasarī tika izveidotas trīs vērtēšanas komisijas, kuras veica sētu apsekošanu. Straupes pagasta komisijas vadītāja bija sabiedrisko attiecību un jaunatnes lietu speciāliste Iluta Beķere, kurai pievienojās tūrisma organizatore Rudīte Vasile un Straupes pagasta iedzīvotājas Madara Reinharde un Evija Ozoliņa. Stalbes pagasta komisijas vadītāja bija kultūras pasākumu vadītāja Madara Gasiņa, un viņas komandā bija juriste Agnese Auziņa un skolotāja Dana Gaile un iedzīvotāja Vizma Aleksānova. Savukārt Raiskuma pagasta komisiju vadīja kultūras pasākumu organizatore Solveiga Ruska, viņai pievienojās projektu vadītāja Eva Meijere un skolotāja Iveta Adamsone.

            Šogad tika izveidotas sešas galvenās nominācijas - “ZAAO – videi draudzīga sēta”, “Ieguldījums mājas apkārtnes – novada skaistuma izveidē”, “Noskaņu māja”, “Sakopta biznesa vide”, “Sakopta ciemata māja”, “Gada sēta 2018”, kā arī katra pagasta komisija piešķīra atsevišķas nominācijas mājām, kuras īsti neatbilda iepriekš minēto nomināciju kritērijiem, bet tomēr bija pelnījušas atzinību. Vērtēšanas komisija nominēja galvenokārt tās mājas, kuras iepriekšējo trīs gadu laikā nav saņēmušas nominācijas. Komisiju locekļi atzina, ka sētu vērtēšana ar katru gadu paliek arvien grūtāka un nesakoptas sētas arvien mazāk. Priecē arī tas, ka sētu saimnieki saimnieko arvien videi draudzīgāk – šķiro atkritumus un domā par komposta kaudžu noformēšanu.

Sakopto sētu saimnieki no vērtēšanas komisijas saņēma ielūgumu uz noslēguma pasākumu – Saimniekballi. Par to, cik sētās ir sakopts, liecina izdalīto ielūgumu skaits – 718.  Uz Saimniekballi bija pieteikušies teju 500 apmeklētāji, kas jau pēdējos gados ir ierasts skaitlis un rādītājs tam, ka Saimniekballe ir iedzīvotāju gaidīts pasākums. Šī ir iespēja visu Pārgaujas novada pagasta iedzīvotājiem vienoties kopīgā dejā.

Pasākuma “Sakopta un videi draudzīga sēta” 2018. gada nominanti.

“ZAAO – videi draudzīga sēta”. Šī nominācija tiek pasniegta sadarbībā ar atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu sniedzēju SIA “ZAAO”. Galvenais kritērijs – videi draudzīga un energoefektīva saimniekošana. SIA “ZAAO” saimniekiem piešķīra sešas bezmaksas atkritumu konteineru tukšošanas reizes. 2018. gadā nomināciju “ZAAO – Videi draudzīga sēta” saņēma:

 • Straupes pagastā “Krāces”;
 • Stalbes pagastā “Āsteri”;
 • Raiskuma pagastā “Kalna Brenguļi”.

 

“Noskaņu māja”. Nomināciju ieguva tās sētas, kurās vērtēšanas komisiju pārņēma īpašas sajūtas, sētas, kuras ir radītas atpūtai un lauku dabas baudīšanai. 2018. gadā nomināciju “Noskaņu māja” saņēma:

 • Straupes pagastā “Krieviņi” un “Skaistkalni”;
 • Stalbes pagastā “Muižkalni”;
 • Raiskuma pagastā “Žubītes”, “Gaujmaļi” un “Žubītes”.

 

“Sakopta biznesa vide”. Nomināciju piešķīra saimniekiem, kuriem izdevies apvienot sava biznesa darbības zonu ar dzīvojamo teritoriju, vai tas ir uzņēmums. 2018. gadā nomināciju “Sakopta biznesa vide” saņēma:

 • Straupes pagastā “Bērzu iela 2” un “Purkatas”;
 • Stalbes pagastā “Kaktiņi” un “Kalēji”;
 • Raiskuma pagastā “Ziedu pirts”.

 

“Sakopta ciemata māja”. Ciematu centri arī ir sava veida novada vizītkartes, tāpēc, jo sakoptākās centa mājas, jo arī novada centrs izskatās koptāks, kā arī jāuzver māju saimnieku veiksmīgo plānošanu, lai ierobežotā teritorijā spētu visu veiksmīgi ierīkot, iekopt. Nomināciju “Sakopta ciemata māja” saņēma:

 • Straupes pagastā “Nākotnes iela 2”;
 • Stalbes pagastā “Druvas” un “Madaras”;
 • Raiskuma pagastā “Līvānu iela 2” un “Virsotnes”.

 

“Ieguldījums mājas apkārtnes – novada skaistuma izveidē”. Šo nomināciju saņēma mājas, kuras kalpo par piemēru tam, kādas sētas Pārgaujas novadu daiļo. Nenoliedzami, arī citu nomināciju saņēmušās sētas to dara, bet jau ar citādu “odziņu”. 2018. gadā nomināciju “Ieguldījums mājas apkārtnes no vada skaistuma izveidē” saņēma:

 • Straupes pagastā “Krauklīši” un “Jaunsprīdīši”;
 • Stalbes pagastā “Jaundārznieki”;
 • Raiskuma pagastā “Lauras”, “Mazmuižnieki” un “Reinas”.

 

Katra pagasta vērtēšanas komisija piešķīra arī brīvās izvēles nominācijas. Straupes pagastā tika piešķirtas trīs nominācijas. “Mazā Rundāle” mājai “Rožkalni”, “Nostalģiju māja” sētai “Dreimaņi” un nominācija “Latviskais gars” “Vējiņiem”.

Stalbes pagasta komisija piešķīra nomināciju “Radošā izdoma” mājām “Matīsi” un “Jaunpiles” par īpaši radošu pieeju mājas apkārtnes iekopšanā.

Raiskuma pagasta komisija piešķīra nomināciju “Māja ainavā”, kas tika mājai “Zvirgzdi”.

 

“Gada sēta 2018”. Nominācija tika piešķirta sētai, kas vērtēšanas komisijas ieskatā katrā pagastā šajā gadā īpaši izcēlusies. Par apliecinājumu tam tiek pasniegts konkrētā pagasta karogs un goda plāksne. 2018. gadā nomināciju “Gada sēta 2018” saņēma:

 • Straupes pagastā “Skujas”;
 • Stalbes pagastā “Dzelmes”;
 • Raiskuma pagastā “Mežciemi”.

 

Šogad ir Latvijas simtgade un par godu tam, lai izceltu sētas, kuras ir sakoptas un gadu no gada kļūst krāšņākas, daiļojot ne tikai Pārgaujas novadu, bet arī Latviju, jau trešo gadu tiek pasniegts novada karogs vienai sētai, ar kuru var lepoties ne tikai paši saimnieki, bet arī novads. Pirmajos divos gados novada karogu saņēma sētas no Stalbes un Raiskuma pagastiem, bet šogad kārta bija kādai Straupes pagasta sētai. Komisija vienbalsīgi nolēma, ka novada karogs tiek piešķirts mājai “Ezergali”.

18. augustā, kad Ungurmuižā notika Saimniekballe un tika godināti sakopto sētu saimnieki, bija patīkama, draudzīga atmosfēra. Saimniekballe ir svētki visam novadam, jo tajā tikās gan Straupes, gan Stalbes, gan Raiskuma pagastu sakopto sētu saimnieki. Par muzikālo noformējumu gādāja Una Aizgale un Matīss Žilinskis, bet par lustīgiem dančiem ballē Normunds Jakušonoks un grupa.

Pārgaujas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Imants Kalniņš savā uzrunā pateicās un izteica novērtējumu sētu saimniekiem par centību, uzturot un kopjot savus īpašumus.

Saimniekballē izskanēja arī informācija par pasākuma tālāko gaitu. Ir pieņemts lēmums nākamajos gados sētu apsekošanu neveikt. Nākamā reize, kad komisijas veiks ceļu uz Pārgaujas novada sakoptajām sētām, būs 2021. gada vasarā. Par to, vai Saimniekballe notiks arī tajos gados, kad netiks veikta sētu apsekošana, vēl tiek diskutēts.

Par tradīciju pasākumā kļūst loterija, kur ir iespējas saņemt pārsteiguma balvas no novada uzņēmējiem, mājražotājiem un pašvaldības. Paldies visiem, kuri bija atsaucīgi – PKS “Straupe”, “MJ Roze”, IK “Aijas Kūkas”, “Raiskuma Labumu Darītava”, biškopis Mārtiņš Krauklis, “Rožkalnu Maize”, “Dabas spēks”, “Kiukīšu kārumi”, pinējs Jānis Bernārs, Guna Rukšāne, kokamatnieks Reinis Lācis, “Autostallis”, amatnieks Kristaps Karkovskis, SIA “Marten”, metālkalējs Dainis Mežancis, SIA “Unguri”, SIA “Straubek Furniture”, SIA “Dizaina Aleja” un kempings “Apaļkalns”.

Vēlreiz paldies visiem saimniekiem, kas kopj savas sētas, padarot Pārgaujas novadu arvien sakoptāku, tīrāku un skaistāku

 “Sakopta un videi draudzīga sēta Pārgaujas novadā 2018” bilžu galeriju iespējams aplūkot Pārgaujas novada mājaslapā www.pargaujasnovads.lv sadaļā “Galerijas”.


Iluta Beķere,
sabiedrisko attiecību un jaunatnes lietu speciāliste,
Attīstības plānošanas nodaļa.© 2013 Pārgaujas novada pašvaldība.
Izstrādāts: 101.lv