21.10.2021, Ceturtdiena
lv
Aktualitātes Pārgaujas apvienībā
  • Pārgaujas apvienības pārvaldei jauni rekvizīti
    Informējam, ka, sākot ar 2021.gada 1.jūliju, iedzīvotājiem, veicot komunālos, nodokļu vai citus maksājumus, jāizmanto jauni rekvizīti ...
  • Izmaiņas klientu apkalpošanā Cēsu novada Pārgaujas apvienības pārvaldē
    Turpmāk ieeja pašvaldības ēkās tikai ar derīgu COVID-19 sertifikātu vai, lai saņemtu COVID-19 sertifikātu papīra formātā. Pakalpojumu saņemšana pie pašvaldības speciālistiem pieejama tikai pēc iepriekšēja pieraksta un ar derīgu COVID-19 sertifikātu ...
Karte
Apmeklējumi šodien:
117, pašlaik vēro: 3.

» SākumlapaStraupes vārds Hanzas savienībā kļūst arvien atpazīstamāks

Foto: Madara Gasiņa

No 21.-24. jūnijam Pārgaujas novada pašvaldības, amatiermākslas kolektīvu pārstāvji un amatnieki piedalījās 38. starptautiskajās Hanzas dienās Vācijā Rostokā. Rostoka šajās dienās svinēja savu 800.gadi, Rostokas universitātei bija 600.jubileja. Hanzas dienu moto bija „Tikai darīt” (Einfach Handeln/Take Action). Tajās piedalījās 119 Hanzas pilsētas no visām 16 valstīm, kuras ir pārstāvētas Jauno laiku Hanzas pilsētu savienībā.

Svētku programma ritēja visā pilsētā – Rostokas universitātē, mūzikas un teātra augstskolā, vecpilsētas ielās, septiņos dažādos gadatirgos un uz septiņām lielām skatuvēm. Hanzas pilsētu izstādē-gadatirgū bija apskatāmi 105 pilsētu stendi. Straupes prezentācijas stendu rotāja starptautiskā projekta HANSA ietvaros radītais jaunais sauklis “Straupe – mazākā Hanzas pilsēta pasaulē”, kas piesaistīja plašu apmeklētāju uzmanību. Stenda pārstāvjus intervēja Ziemeļvācijas radio, tas tika parādīts Ziemeļvācijas televīzijas ziņu raidījumā. Stāsts par Straupi, kurā iedzīvotāju skaits ir vēl mazāks nekā Vācijas mazākajā Hanzas pilsētā Verbenā, bija izraisījis patiesu interesi, un nākamajā dienā pēc medijos izskanējušajām ziņām daudzi rostokieši meklēja tieši mūsu stendu.

Pārgaujas novada pašvaldība kā atbildīgais projekta HANSA partneris koordinēja projekta prezentācijas stendu “Explore Hansa”, kurā darbojās projekta partneru –Latvijas,  Igaunijas un Zviedrijas Hanzas pilsētu pašvaldību pārstāvji. Stendā apmeklētājiem tika piedāvāts jaunais tūrisma materiāls “9 apburošas Hanzas pilsētas”, kas aicina viesoties visās Hanzas pilsētās, izvēloties izcilākos kultūrvēsturiskos objektus un tūrisma produktus. Svētku dalībnieku interesi raisīja viktorīna ar jautājumiem par Hanzas pilsētām un piedāvāto vinnestu – ceļojumu uz Visbiju. Atzinīgi tika novērtēti projekta ietvaros gatavotie Pārgaujas novada suvenīri, kā arī apmeklētājiem piedāvātās piena konfektes “Straupe”.

Pārgaujas novadam šīs Hanzas dienas Rostokā bija īpašas arī ar to, ka pirmo reizi mūsu novada mākslinieks konkursā bija ieguvis tiesības piedalīties Hanzas pilsētu mākslas darbu izstādē. Akmeņkalis Arnis Lūsiņš bija izveidojis akmens kompozīciju, kurā simboliski attēlojis ideju par ļaudīm, kas, nākdami no četrām debespusēm, kopīgi gājuši uz izaugsmi. Arņa darbs kopā ar 66 Hanzas pilsētu mākslinieku radītajiem tēliem bija izvietots Rostokas Mūzikas un teātra augstskolas telpās un tā fotogrāfija un apraksts bija iekļauts izstādes katalogā.

Kultūras grupa, kuru veidoja Straupes un Raiskuma kora dalībnieki, ansamblis “Pārgaujas lakstīgalas” un Dagnija un Raimonds Biezēki, koncertā Rostokas vecpilsētā izdziedāja tautas dziesmas, rādīja latviešu rotaļas, kurās iesaistīja skatītājus. Savukārt amatnieki Reinis Lācis, Kristīne Šilkina un Arnis Lūsiņš iepriecināja Hanzas dienu apmeklētājus ar darinājumiem no koka, ādas un akmens.

Pārgaujas novada pašvaldības delegāti Rudīte Vasile un Madara Gasiņa svētku laikā piedalījās vairākos oficiālos pasākumos – tūrisma seminārā un Hanzas pilsētu Delegātu sēdē. Šī gada Delegātu sēdi Rostokā var uzskatīt par vēsturisku, jo iezīmēja jaunu pagrieziena punktu Jauno laiku Hanzas savienības attīstībā. Pirmo reizi kopš savienības izveides 1980.gadā tika pieņemts lēmums izveidot apmaksātu rīkotājdirektora posteni un ieviest pilsētu dalības maksu šī posteņa finansiālajai nodrošināšanai.

Delegātu sēde kā Hanzas laikos notika Nikolaja baznīcā, un tajā tika apstiprināta divu jaunu pilsētu (Rijssen-Holten no Nīderlandes un Višni Voločok no Krievijas) uzņemšana Jauno laiku Hanzas pilsētu savienībā, kā arī sniegta informācija par nākamajām starptautiskajām Hanzas dienām, kas notiks Pleskavā no 2019. gada 27.-30.jūnijam.  Pleskavieši stāstīja, ka pašlaik tiek renovētas daudzas celtnes, asfaltēti ceļi, ir ieplānota grandioza kultūras programma, kā arī tiek domāts par to, kā Hanzas dienu apmeklētājiem atvieglot robežas šķērsošanu.

Starptautiskajā Jauno laiku Hanzas savienībā ir 192 pilsētas no 16 valstīm, 9 no šīm pilsētām kopā ar Vidzemes plānošanas reģionu un Gotlandes tūrisma attīstības aģentūru “Inspire Gotland” īsteno Centrālā Baltijas jūras reģiona pārrobežu sadarbības programmas 2014. - 2020. gadam projektu "Hanzas vērtības ilgtspējīgai sadarbībai" (HANSA). Projekta galvenais mērķis būs popularizēt vēsturiskās Hanzas savienības vērtības, un, sadarbojoties projekta partneriem, veidot jaunus tūrisma produktus un piedāvājumus, lai kopīgi attīstītu Hanzu par vadošo tūrisma zīmolu Baltijas jūras reģionā.
Rudīte Vasile,

Projekta HANSA koordinatore


© 2013 Pārgaujas novada pašvaldība.
Izstrādāts: 101.lv