13.11.2018, Otrdiena
lv
Aktualitātes Pārgaujas novadā
 • Filcēšanas meistarklase
  Ikviens iedzīvotājs un interesents 14. novembrī tiek aicināts piedalīties filcēšanas meistarklasē Stalbes tautas namā no plkst. 15.00 līdz 18.00 ...
 • Latvijas valsts proklamēšanas gadadienai veltīts pasākums
  Pārgaujas novada pašvaldība aicina novada iedzīvotājus un viesus uz svētku pasākumu 17. novembrī plkst. 20.00 Stalbes tautas namā ...
 • Uzņēmējiem pieejama preču zīme – “Radīts Pārgaujas novadā”
  Jau 2017. gada nogalē tika izstrādāts dizains preču zīmei “Radīts Pārgaujas novadā”, kura nu tiek piedāvāta Pārgaujas novada uzņēmējiem ...
 • Lauksaimnieciskai izmantošanai nomājamās zemes Pārgaujas novadā
  Aicinām pieteikties uz zemes vienībām vai tās daļas nomas tiesībām lauksaimnieciskai izmantošanai ...
Pārgaujas novada karte
Apmeklējumi šodien:
1250, pašlaik vēro: 21.

Vai esat apmeklējis /-usi vai grasāties apmeklēt kādu no Latvijas simtgadei veltītajiem pasākumiem?
» SākumlapaTapis viduslaiku Straupes pilsētas makets

Ar citādu skatu un noskaņu Straupes pamatskolā šogad aizvadīta projektu nedēļa, kas norisinājās laikā no 5. – 9. februārim. Pateicoties projektā “Hanzas vērtības ilgtspējīgai sadarbība (HANSA)” ietvertajām aktivitātēm, kas paredzēja arī skolēnu iesaisti vēstures izzināšanas procesā, Straupes pamatskolas audzēkņiem tika dota iespēja pašu rokām izgatavot viduslaiku Straupes pilsētas 3D maketu.

Projektu nedēļa aizsākās ar vēsturnieka Edgara Plētiena aizraujošu nodarbību ciklu, kuras laikā skolēni izzināja viduslaiku pilsētas apbūves pamatelementus, to veidošanos un izvietojuma kārtību. Iepazīstoties ar tradicionāliem viduslaiku pilsētu piemēriem, kā Birminghemu, Krakovu un Parīzi, pētot vēstures materiālus un mūsdienās uzņemtus satelītattēlus, tika ieskicēts viduslaiku Straupes pilsētas plāns.

Apzinājuši vēsturisko situāciju, bērni kopā ar lektoriem Elitu Martinsoni un Oskaru Krišānu devās iepazīt situāciju dabā. Mazāko klašu skolēni Oskara pavadībā līdz sīkākajām detaļām, ieskatoties pat mikroskopā, iepazina kokus, to sugu izplatību vēsturi, ārējās pazīmes un atšķirības. Izstaigājot skolas apkārtni, tika noskaidrotas tur augošo koku sugas, to vecums un saistība ar tālo Hanzas laiku.

Savukārt vecāko klašu skolēni tūristu gides Elitas Martinsones pavadībā devās izzinošā ekskursijā no Mazstraupes uz Lielstraupes pili. Ceļā meklējot un ar fotokameru palīdzību fiksējot tos dabā redzamos elementus, kas liecinātu par nocietinātas pilsētas esamību viduslaikos.

Iegūtās zināšanas vēstures un pētniecības nodarbībās tika liktas lietā projekta nedēļas noslēdzošajā fāzē, kad skolā viesojās SIA “Mazā Brīnumzeme”, sākotnēji stāstot un rādot skolēniem, kā no putuplasta ar dažādu darbarīku un veiklu roku palīdzību var tapt neiedomājamas figūras, bet, pēc tam jau visiem kopā darbojoties, radīt skaistu un paliekošu vērtību – viduslaiku Straupes pilsētas plānu.

Liels paldies Straupes pamatskolas direktorei Ligitai Krūmiņai un visam skolas kolektīvam par uzdrošināšanos, ikvienam audzēknim – par ieguldīto darbu. Rezultāts ir skaists un prieku nesošs!