23.10.2021, Sestdiena
lv
Aktualitātes Pārgaujas apvienībā
  • Pārgaujas apvienības pārvaldei jauni rekvizīti
    Informējam, ka, sākot ar 2021.gada 1.jūliju, iedzīvotājiem, veicot komunālos, nodokļu vai citus maksājumus, jāizmanto jauni rekvizīti ...
  • Izmaiņas klientu apkalpošanā Cēsu novada Pārgaujas apvienības pārvaldē
    Turpmāk ieeja pašvaldības ēkās tikai ar derīgu COVID-19 sertifikātu vai, lai saņemtu COVID-19 sertifikātu papīra formātā. Pakalpojumu saņemšana pie pašvaldības speciālistiem pieejama tikai pēc iepriekšēja pieraksta un ar derīgu COVID-19 sertifikātu ...
Karte
Apmeklējumi šodien:
292, pašlaik vēro: 28.

» SākumlapaIetaupi, šķirojot atkritumus!

Pagājušā gada nogalē veiktie grozījumi Dabas resursu nodokļa likumā paredz, ka sadzīves atkritumu noglabāšana atkritumu poligonos paliks arvien dārgāka. Dabas resursu nodokļa likme par atkritumu noglabāšanu šogad pieauga jau no 12,00 eiro par tonnu uz 25,00 eiro par tonnu, un tā turpinās augt līdz pat 2020.gadam, kad tā sasniegs 50,00 eiro par tonnu. Ņemot vērā šīs izmaiņas, iedzīvotājiem jārēķinās ar maksas par nešķirotu sadzīves atkritumu izvešanu pieaugumu, jo par katru poligonā ievesto un noglabāto atkritumu kravu būs jāmaksā vairāk.

Pareizi šķirojot atkritumus un nododot pārstrādei derīgos materiālus, var būtiski ietekmēt maksājumus par nešķirotu sadzīves atkritumu izvešanu. SIA ZAAO (ZAAO) bez maksas savāc dažādus otrreiz izmantojamos materiālus – papīru, kartonu, avīzes, grāmatas, žurnālus, reklāmas bukletus, dzērienu pakas, PET pudeles, kosmētikas un sadzīves ķīmijas pudeles un kannas, plēves, skārda un metāla iepakojumu, stikla pudeles un burkas. Nodalot šos materiālus, samazinās atkritumu daudzums sadzīves atkritumu konteinerā.

Kur es varu uzzināt, kā pareizi šķirot?
Informāciju var atrast ZAAO mājaslapā un pašvaldību mājaslapās (sadaļā “atkritumu apsaimniekošana”), kā arī visos EKO laukumos un ZAAO birojā.
Neskaidros jautājumus var uzdot ZAAO speciālistiem, kuri vienmēr gatavi atbildēt uz iedzīvotāju jautājumiem un labprāt piedalās pasākumos, dzīvokļu īpašnieku kopsapulcēs vai interešu pulciņos, lai stāstītu par pareizu atkritumu apsaimniekošanu.

Kur iespējams izmest pārstrādei derīgos materiālus?
ZAAO izveidotā dalīti vākto atkritumu infrastruktūra piedāvā plašas atkritumu šķirošanas iespējas gan iedzīvotājiem, gan arī uzņēmumiem. ZAAO un pašvaldība aicina ikvienu to izmantot.
Pie daudzdzīvokļi mājām izvietoto konteineru pāris ir marķēts ar speciālām uzlīmēm, kur viens konteiners paredzēts stikla iepakojumam un otrs – vieglajam iepakojumam (papīram, PET, polietilēnam, metālam). EKO punkti ir izvietoti gan pie daudzdzīvokļu namiem, gan citur pilsētas un novada teritorijā. Tajos iedzīvotāji ērti un bez maksas var izmest pārstrādei derīgos materiālus.
Iedzīvotāju ērtībai Cēsīs ir izveidoti EKO laukumi Lapsu ielā 19 un Bērzaines ielā 31, kur papildus pārstrādei derīgiem materiāliem, iedzīvotāji bez maksas var nodot nolietotu, neizjauktu sadzīves elektrotehniku, baterijas, akumulatorus, luminiscentās spuldzes, eļļas filtrus un parasto logu stiklu. Nogādājot laukumā pārstrādei derīgos materiālus un izmantojot EKO laukuma atlaižu karti, gan privātmāju iedzīvotāji, gan daudzdzīvokļu māju iemītnieki var iegūt atlaidi nešķiroto sadzīves atkritumu izvešanai.

Privātmāju iedzīvotājiem pilsētās ZAAO piedāvā EKO somu – ērtu un parocīgu mīksto konteineri pārstrādei derīgo materiālu uzglabāšanai. EKO somas priekšrocības – iespēja šķirot savā dzīvesvietā. EKO somas tukšošana ir bez maksas.
Daudzdzīvokļu namu iedzīvotāji var izmantot EKO kastes reklāmas bukletiem, avīzēm un žurnāliem. EKO kasti izvieto daudzdzīvokļu māju kāpņu telpās pie pastkastītēm un tās tiek tukšotas bez maksas.

Darba vietās, izmantojot “Videi draudzīgs birojs” šķirošanas kastu komplektu, var ērti šķirot un nodot pārstrādei materiālus, neizejot no biroja.
Iedzīvotājiem tiek rīkotas atsevišķa materiāla veida savākšanas akcijas – “EKO zvans” (nolietotas, neizjauktas elektroiekārtu savākšanas akcija), “Sper EKO soli” (nolietotas, neizjauktas elektroiekārtu savākšanas akcija), “Tīra sēta – laba sēta” (lauksaimniecībā izmantotā iepakojuma vākšanas akcija).

Vai pareiza atkritumu šķirošana ir sarežģīts un laikietilpīgs process?
Rīkoties atbildīgi un šķirot ir viegli. Galvenais ir uzsākt un ar laiku tas kļūs par ikdienišķu ieradumu.

Kāds ir mans ieguvums?
Taupi savu naudu! Šķirojot iespējams samazināt radīto nešķiroto sadzīves atkritumu apjomu.
Taupi dabas resursus! Nododot pārstrādei otrreiz izmantojamus materiālus, tiek saudzēti dabas resursi – koki, ūdens, naftas produkti.
Rīkojies atbildīgi un iesaisti citus! Kolektīva rīcība veicinās ātrāku ieradumu maiņu un rīcības rezultāti būs ātrāk manāmi.
Un svarīgākais – gandarījuma sajūta par videi draudzīgu un atbildīgu rīcību!


Informāciju sagatavoja:
Zane Legzdiņa
SIA ZAAO sabiedrisko attiecību speciāliste


© 2013 Pārgaujas novada pašvaldība.
Izstrādāts: 101.lv