28.10.2021, Ceturtdiena
lv
Aktualitātes Pārgaujas apvienībā
  • Pārgaujas apvienības pārvaldei jauni rekvizīti
    Informējam, ka, sākot ar 2021.gada 1.jūliju, iedzīvotājiem, veicot komunālos, nodokļu vai citus maksājumus, jāizmanto jauni rekvizīti ...
  • Izmaiņas klientu apkalpošanā Cēsu novada Pārgaujas apvienības pārvaldē
    Turpmāk ieeja pašvaldības ēkās tikai ar derīgu COVID-19 sertifikātu vai, lai saņemtu COVID-19 sertifikātu papīra formātā. Pakalpojumu saņemšana pie pašvaldības speciālistiem pieejama tikai pēc iepriekšēja pieraksta un ar derīgu COVID-19 sertifikātu ...
Karte
Apmeklējumi šodien:
34, pašlaik vēro: 10.

» SākumlapaLejam sveces un priecājamies!

Labāk vaska sveci dedzu,
Nekā skala pagalīti,
Ne man dūmi istabā,
Ne skangali aizkrāsnē!

             /Latviešu tautas dziesma/

Pēc latviešu tautas ticējumiem 2. februārī svinama Sveču diena, tad lej sveces, priecājas un pareģo laiku. Šī diena iezīmē ziemas vidu. Senatnē Sveču dienā sievietes nedarīja rokdarbus, bet līksmoja un ar pozitīvām aktivitātēm piepildīja dienu, lai līksms viss turpmākais gads. Ticējums vēsta, ka tieši šajā dienā lietās sveces deg ilgāk un gaišāk, un jautrība tad obligāta. Nosacījumi sveces aizdegšanai vēsta, pirms aizdedz sveci, paturi to rokās un domā labas domas. Tradicionālie ēdieni ir sātīgi – cūkgaļa, pupas, miežu putra, kāposti... Jautrākai noskaņai arī kauss alus, šādi mielojoties solās būt nevien jautrs gads, bet var tikt pie daiļa vaiga. Ja meitas kāro sārtus vaigus, jāapēd sauja dzērveņu.

Sveču diena bija apmākusies, saulīte nedaudz izspraucās caur mākoņiem, šķiet, vasara būs laba, pavasaris gan vēl aiz kalniem. Stalbes tautas namā Sveču dienā valdīja rosība. Koka karošu gatavotājs Juris Rencis piedāvāja izmēģināt karošu grebšanu pēc sentēvu metodes. Bija izvēlēta plūmes koka sagatave. Iesācējam nenācās viegli ar kaltu izgrebt vēlamo karotes formu. Juris gandarīts, ka var darīt darbu kurš pašam patīk, katra karote ir atšķirīga gan formas, gan koka nokrāsu ziņā. Mājsaimnieces novērtē koka karotes lietderīgumu. Paldies Jurim, ka mēroja ceļu no novada pierobežas, sadarbojamies trīs gadus.

Nora Ķibilda dalījās zināšanās, kā no necila māla pikuča var izveidot dziedošu gailīti, jo gaiļa gadā bez tā nekādi neiztikt. Gaili veidoja dažādu paaudžu prasmīgās rokas. Suvenīri tapa ar mīlestību un labām domām, jo katram jau zināms saņēmējs. Nora mēroja ceļu no Rīgas, sadarbojamies divus gadus.

Kā jau Sveču dienā pienākas, tika lietas arī vaska sveces. Bitenieks Mārtiņš Krauklis mēroja ceļu no Gaujmalas. Varēja izvēlēties tīkamāko sveces formu un lielumu, tad pašrocīgi to piepildīt ar šķidro vasku. Smaids un labas domas, lejot sveci, ir garants gaišai un taupīgai sveces degšanai. Imunitātes stiprināšanai bitenieks piedāvāja bišu ievāktos ziedputekšņus. Lai veselīgi sagaidām pavasari! Ar Māriņu sadarbojamies trīs gadus.

Rokdarbnieces arī izrādīja savus darbus. Dzidra Potapova apskatei bija atvedusi tikko austās pērļu jostas un rokassprādzes, Selga Lūsiņa – kakla rotas, Iveta Āboliņa – latvju rakstos adītās šalles, Ruta Klikuča – mīļus zīdainīša zābaciņus, Lūcija Rudzīte-Leite – kārbiņas dāvanu kartēm.

Pēc radoši padarīta darba, laiks dziesmām un dejām! Stalbes vidusskolas skolēni priecēja ar lustīgām dejām, skandēja dzejas rindas. Devītās klases skolēna Kristera Brieža klavieru spēles pavadījumā  skolēnu ansamblis sniedza koncertu. Paldies skolēniem un viņu skolotājām Gintai Berķei un Inesei Kozlovskai par piedalīšanos. Ar Stalbes vidusskolēniem un viņu skolotājām sadarbojamies jau sen, tik sen...  Vēlam veiksmi dziesmu un deju skatēs!

Koncerta noslēgumā Nora Ķibilda kopā ar draugu Armandu dziedāja Noras sacerētas dziesmas. Ar skolēnu koncerta norisi un Sveču dienas ticējumiem iepazīstināja novada kultūras meitene Madara Gasiņa. Pasākuma norisi fotografēja novada kultūras meitene Solveiga Ruska. Par apskaņošanu rūpējās vienmēr atsaucīgais Guntis Pužulis.

Pārgaujas novada pašvaldība pašdarbniekiem dāvināja saldumus un augļus. Paldies skolēniem, viņu vecākiem, skolotājām un visiem, kas atvēlēja laiku un apmeklēja Sveču dienas pasākumu.


pasākuma organizatore,
Grieta Grosberga© 2013 Pārgaujas novada pašvaldība.
Izstrādāts: 101.lv