28.10.2021, Ceturtdiena
lv
Aktualitātes Pārgaujas apvienībā
  • Pārgaujas apvienības pārvaldei jauni rekvizīti
    Informējam, ka, sākot ar 2021.gada 1.jūliju, iedzīvotājiem, veicot komunālos, nodokļu vai citus maksājumus, jāizmanto jauni rekvizīti ...
  • Izmaiņas klientu apkalpošanā Cēsu novada Pārgaujas apvienības pārvaldē
    Turpmāk ieeja pašvaldības ēkās tikai ar derīgu COVID-19 sertifikātu vai, lai saņemtu COVID-19 sertifikātu papīra formātā. Pakalpojumu saņemšana pie pašvaldības speciālistiem pieejama tikai pēc iepriekšēja pieraksta un ar derīgu COVID-19 sertifikātu ...
Karte
Apmeklējumi šodien:
12, pašlaik vēro: 13.

» SākumlapaSimpātiju balva Straupes pamatskolai

Straupes pamatskolas direktore Ligita Krūmiņa un es, skolotāja un arodkomitejas priekšsēdētāja Aiva Gūtmane, 2016. gada 23. novembrī piedalījāmies Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) rīkotajā konferencē “Paaugstināsim profesijas prestižu – uzticoties, cienot un novērtējot pedagogu darba nozīmīgumu”. Konference bija veltīta Pasaules skolotāju dienai, kurā šogad UNESCO un Pasaules Izglītības darbinieku arodbiedrība (Education International) vēlējās pievērst īpašu uzmanību skolotāja darba novērtējumam un profesijas prestižam. Konferencē tika prezentēti LIZDA veiktā pētījuma „Skolotāju profesijas prestižs Latvijā” rezultāti un secinājumi.

Pētījumā piedalījās pedagogi, sabiedrības pārstāvji un vidusskolēni. 46% sabiedrības ir dzirdējuši labas atsauksmes par skolotāja profesiju. To, ka skolotāja profesija ir prestiža, visvairāk uzskata vidusskolēni, tad sabiedrība un tikai tad mēs paši – skolotāji.

Tāpat pētījums norāda uz satraucošu  faktu –  ¾ pedagogu norāda uz stresu un profesionālo izdegšanu kā grūtībām, ar ko saskaras skolotāji.

Lai celtu profesijas prestižu, pirmkārt, izglītības politikas veidotājiem jāmaina attieksme pret pedagogiem, sakārtojot izglītības nozari. Otrkārt, pašvaldībām sadarbībā ar izglītības iestādēm un pedagogiem būtu jāpilnveido pedagogu atbalsta sistēma izglītības iestādēs. Jāraugās, lai katra puse ievērotu tiesību un pienākumu sadali starp skolēniem, vecākiem un pedagogiem. Treškārt, ģimenēs svarīgi veidot cieņpilnu attieksmi pret citiem cilvēkiem. Ģimene ir tā, kas var rādīt piemēru, izrādot cieņu un atzinību pedagoga darbam. Un, ceturtkārt, plašsaziņas līdzekļos ir būtiski atspoguļot aktualitātes izglītības nozarē, vairāk koncentrēties uz sasniegumiem un pozitīvām pārmaiņām, ne negatīvajām parādībām, kā tas ir masu medijiem pieņemts.

Sabiedrības pārstāvji
norāda, ka ideāls ir tāds skolotājs, kas „spēj nekurnēt par savu darbu, jo pats to ir izvēlējies...” vai „skolotājam ir jābūt izpalīgam, jāmīl savs darbs un jārada galaprodukts – izglītība…”

Savukārt vidusskolēni uzskata, ka skolotājam jāpiemīt „spējai iedrošināt skolēnus, būt paraugam, spējai iedegt degsmi bērna acīs, lai viņi mācās un dara to ar prieku. Būt nevis teorijas iedzinējam, bet gan dzīvam, saprotošam cilvēkam, ar kuru ir patiess prieks arī aprunāties. Jāspēj ieinteresēt skolēnus stundās, runāt arī par reālo dzīvi un mūsdienu notikumiem, atbalstīt radošas jauniešu iniciatīvas, piedalīties kopā ar klasi konkursos un pasākumos, dot informāciju interaktīvā veidā.”

Pedagogi sevi kā ideālu redz tad, ja ir:
•    „neizsīkstoša enerģija un laba veselība”;
•    “nerēķināšanās ar savu brīvo laiku”;
•    “interese par jauno IT nozarēs”;
•    labs psihologs attiecībās ar skolēniem un vecākiem”;
•    „radošums, darbaholisms”;
•    „spēj sagatavot skolēnu dzīvei, nevis izglītības satura standartam”.

Pēc pētījuma prezentācijas notika atraktīvā žurnālista Anša Bogustova vadīta paneļdiskusija, kurā piedalījās pārstāvji no Izglītības un zinātnes ministrijas, Valsts izglītības satura centra, Latvijas Pašvaldību savienības, vecāku organizācijām, augstskolu pārstāvji, kuri realizē izglītības programmas, un Latvijas izglītības vadītāju asociācijas.
Noslēgumā notika konkursa „Pedagogam draudzīgākā izglītības iestāde 2016" apbalvošanas ceremonija.

LIZDA, svinīgi pasniedzot goda plāksnes 9 izglītības iestādēm, kuru vadītāji – darba devēji – piedalījās arodbiedrības rīkotajā konkursā, lai novērtētu pedagogu darba apstākļus,  piešķīra statusu „Pedagogam draudzīgākā izglītības iestāde 2016".

Mūsu skola ieguva LIZDA atzinību un pateicību par dalību konkursā. Mēs ieguvām arī simpātiju balvu no portāla www.mammamuntetiem.lv, kuru atbalsta “Siguldas saldējums”. Viņi mums uzdāvināja 200 veselīgus un dabīgus saldējumus.

Pēc pasākuma guvām atziņas, kas mums vēl ir jādara, lai nākamajā gadā arī mēs tiktu pie statusa „Pedagogam draudzīgākā izglītības iestāde”.

Ir vai nav šī goda plāksne mums, mūsu skola mums ir draudzīga izglītības iestāde tik un tā!
Lai mums visiem veicas!

Aiva Gūtmane,
Arodkomitejas priekšsēdētāja© 2013 Pārgaujas novada pašvaldība.
Izstrādāts: 101.lv