24.10.2021, Svētdiena
lv
Aktualitātes Pārgaujas apvienībā
  • Pārgaujas apvienības pārvaldei jauni rekvizīti
    Informējam, ka, sākot ar 2021.gada 1.jūliju, iedzīvotājiem, veicot komunālos, nodokļu vai citus maksājumus, jāizmanto jauni rekvizīti ...
  • Izmaiņas klientu apkalpošanā Cēsu novada Pārgaujas apvienības pārvaldē
    Turpmāk ieeja pašvaldības ēkās tikai ar derīgu COVID-19 sertifikātu vai, lai saņemtu COVID-19 sertifikātu papīra formātā. Pakalpojumu saņemšana pie pašvaldības speciālistiem pieejama tikai pēc iepriekšēja pieraksta un ar derīgu COVID-19 sertifikātu ...
Karte
Apmeklējumi šodien:
323, pašlaik vēro: 27.

» SākumlapaSkaistām emocijām aizvadīti novembra nozīmīgākie svētki

Kā ierasts novembra mēnesis īpaši izceļas ar patriotisku noskaņu, jo tajā norisinājās izšķirošas cīņas, kas rezultējās ar Latvijas kā valsts dzimšanu. Vēsturiskajiem notikumiem par godu 11. novembrī notika Lāčplēša dienas lāpu gājieni vairākās vietās: lāpu gājiens no Stalbes vidusskolas uz pieminekli Vīlandes skolnieku rotas karavīriem Stalbē, lāpu gājiens no Raiskuma internātpamatskolas – rehabilitācijas centra uz pieminekli Brīvības cīņās kritušajiem karavīriem Raiskuma kapos un lāpu gājiens no Straupes pamatskolas uz Ziemeļlatvijas atbrīvotāju pieminekli Plācī. Pārgaujas novada domes priekšsēdētājs Hardijs Vents Stalbes un Raiskuma gājiena dalībniekiem atgādināja: “Uz šodienu mēs raugāmies caur Andreja Pumpura eposa “Lāčplēsis” prizmu. Lāčplēsis ir mūsu tautas varonis, tāpat kā karavīri, kuri krituši par mūsu Latviju. Tādēļ mūsu pienākums ir viņus atcerēties un godināt. Turēsim cieņā, godāsim un mīlēsim Latviju!” Arī Pārgaujas novada deputāts Normunds Ruķis, kurš svinīgo uzrunu teica pie Ziemeļlatvijas atbrīvotāju pieminekļa Plācī, aicināja slavēt mūsu novada deviņus “lāčplēšus” jeb Lāčplēša kara ordeņa kavalierus, kuri izpildījuši savu pienākumu pret valsti ar ārkārtīgi grūtiem varoņdarbiem – par godu un slavu Latvijai, savu runu noslēdza ar “Dievs, svētī Latviju!”.

Kopā ar kapteini Guntaru Norbutu, Pārgaujas novada jaunsargu vienības pārstāvjiem un Pārgaujas novada izpilddirektori Marutu Drubiņu tika nolikti ziedi Lāčplēša kara ordeņa kavalieru atdusas vietās. Pārupes kapos atdusas Kārlis Roops (Kaprālis Latgales artilērijas pulkā. Apbalvots par sakaru atjaunošanu 1919. gada 9. oktobrī Katlakalna rajonā (Kad bija pārtraukti sakari ar mūsu vienībām Daugavas labajā krastā, Roops brīvprātīgi šķērsoja Daugavu Katlakalna rajonā un sakarus atjaunoja). Ordenis piešķirts 1921. gadā); Jānis Lejnieks (Bruņmašīnas “Kurzemnieks” šoferis. Apbalvots par uzbrukumu 1919. gada 6. novembrī pie Varkaļu kroga  (1919. gada 6. novembrī Zemgalē kaujā Varkaļu kroga virzienā, kad vācieši uzbruka, lai atgrieztu Lielupi forsējušās daļas, Lejnieks veikli vadīja bruņu automobili spēcīgā mīnmetēju un ložmetēju ugunī, pēc tam pretuzbrukumā izsita bermontiešus no pozīcijām un visu nakti tos vajāja, tā izglābdams mūsu vienības no draudošām ielenkuma briesmām.), bet par Andrievu Arnīti detalizētākas informācija nav atrodama.

Raiskuma kapos atdusas Jānis Dziedātājs (Kareivis 7. Siguldas kājnieku pulkā. Apbalvots par 1919. gada 14. novembra cīņām pie Liepājas fortiem. (1919. gada 14. novembrī Liepājā uzbrukumā Dienvidu fortam Dziedātājs devās izlūkos un atnesa precīzas ziņas par ienaidnieka izvietojumu, tika ievainots, bet palika ierindā līdz forta atkarošanai.) Ordenis piešķirts 1920. gadā.). Unguru kapos atdusas Jānis Kazerovskis (Seržants 6. Rīgas kājnieku pulkā. Apbalvots par uzbrukumu 1919. gada naktī no 3. uz 4. novembri pie Dāmes muižas. (1919. gada naktī uz 4. novembri uzbrukumā Dāmes muižai, kad ienaidnieka mīnmetēju un ložmetēju ugunī tika pārtraukti sakari starp mūsu daļām, Kazerovskis atjaunoja, tā dodams bataljonam iespēju saņemt pulka štāba pavēles.) Ordenis piešķirts 1921.gadā); Alfrēds Stabiņš (5. Cēsu kājinieku pulka kareivis. Apbalvots par izlūkošanu un cīņu 1920. gada 29. jūnijā pie Prigorod Krasnojes miesta Latgalē. (1920. gada 29. jūnijā Latgalē izlūkošanas kaujā pie Prigorod Krasnojes sādžas Stabiņš ar patšauteni apgāja ienaidnieka spārnu un ar labi mērķētu uguni padzina lieliniekus no ierakumiem, tā izšķirdams kauju mums par labu.) Ordenis piešķirts 1920. gadā.). Strīķu kapos atdusas Mārtiņš  Šķībusts (Kaprālis 9. Rēzeknes kājnieku pulkā. Apbalvots par cīņu 1920. gada 1. februārī pie Duboviku ciema Latgalē. (1920. gada 1. februārī Latgalē pie Dubovniku sādžas trieciena laikā Šķībusts pirmais ielauzās šajā sādžā un piespieda lieliniekus panikā bēgt, sekmēja gūstekņu un trofeju saņemšanu.) Ordenis piešķirts 1922. gadā), bet par  Pēteri Lezdiņu un Mārtiņu Lezdiņu detalizētāka informācijas nav atrodama.

Pa vidu tam, notika tradicionālais Lāčplēša dienas skrējiens “Apkārt Rozulai”, kurā piedalījās 87 dalībnieki. Pirmo trīs vietu ieguvējus katrā distancē skatieties ŠEIT, rezultātus 1,5 km distancē skatieties ŠEIT,
rezultātus 4,5 km distancē skatieties ŠEIT, rezultātus 7 km distancē skatieties ŠEIT. Uzskatām, ka šajā skrējienā pilnīgi visi bija uzvarētāji. Tiksimies arī nākamgad uz starta līnijas!

Par godu Latvijas varoņiem, degot lāpām un svecītēm, Lāčplēša diena noslēdzās, lai gatavotos Latvijas valsts proklamēšanas 98. gadadienai.

Patriotu nedēļa sakrita ar Eiropas Vietējo solidaritātes dienām, kas noritēja no 14. līdz 18. novembrim. Straupes pamatskolas un Stalbes vidusskolas skolēni piedalījās zīmēšanas konkursā, kura tēma bija Gruzija. 1-4. klašu skolēni zīmējumus veidoja par tēmu “Gruzija bērnu acīm”, savukārt 5.-9. klašu skolēni – “Iepazīsti Gruziju”. Kopā tika iesniegti 120 darbi. 17. novembra vakarā svinīgā ceremonijā Stalbes tautas namā tiks apbalvoti 8 skolēni: 3 skolēni 1.-4.klašu grupā  un 5 skolēni 5.-9.klašu grupā. Viņus apbalvoja Gruzijas Imeretijas reģiona pārstāvji un Gruzijas vēstniecības pārstāvji – Gruzijas vēstniecības Latvijā vecākais padomnieks Arčils Sokhadze (Archil Sokhadze) un vēstniecības konsultantas Gigs Abuseridze (Giga Abuseridze). Balvu fondu nodrošināja Latvijas Pašvaldību savienība. Balvu ieguvēji ir:
•    Straupes pamatskolas 1. klases skolniece Jūlija Keita Midika;
•    Straupes pamatskolas 3.klases skolniece Terēze Turlaja;
•    Straupes pamatskolas 4.klases skolnieks Rinalds Ružs;
•    Stalbes vidusskola 5.klase skolniece Kristī Ozola;
•    Stalbes vidusskola 6.klase skolniece Tīna Marija Zaļaiskalna;
•    Straupes pamatskola 8.klases skolniece Amanda Paula Martinsone;
•    Straupes pamatskola 9.klases skolniece Paula Berķe;
•    Straupes pamatskola 9.klases skolniece Laura Karlāne.

Godalgotās skolnieces saņēma negaidītu pārsteigumu – uzaicinājumu vasarā apmeklēt Imeretijas reģionu Gruzijā. Transporta izmaksas apmaksās Pārgaujas novada pašvaldība, bet uzturēšanās izdevumus Gruzijā – Imeretijas reģions. Šis ir praktisks piemērs tam, kā Eiropas Vietējās solidaritātes dienas paplašina sadarbības iespējas.

Gan Imeretijas reģiona, gan Gruzijas vēstniecības Latvijā pārstāvji pirms svētku koncerta publiski uzslavēja Latviju, kā uzticamu sabiedroto, īpaši pēc 2008. gada notikumiem starp Gruziju un Krieviju, un apstiprināja, ka nākotnē vēlētos paplašināt sadarbību dažādos jautājumos starp Pārgaujas novadu un Imeretijas reģionu, jo saskata līdzīgu attīstības redzējumu.

Stalbes tautas nama lielā zāle bija pārpildīta ar novada iedzīvotājiem un viesiem. Pirms koncertprogrammas “Ar cieņu Latvijai” grupas “TirkizBand” izpildījumā Pārgaujas novada domes priekšsēdētājs Hardijs Vents atgādināja, ka mēs šodien svinam. “Varbūt ne vienmēr ar lepnumu varam teikt, ka esam latvieši, bet zinu, ka šī sajūta mūsos ir. Mūsu valsts mums ir pati labākā! Paturēsim iegūto svētku sajūtu sirdī arī ikdienā. Darīsim labus darbus mūsu Latvijai, jo Tev mūžam dzīvot, Latvija! Un tas ir atkarīgs vienīgi no mums. Atcerēsimies savas saknes un piedomāsim pie tā, ko gribam nodot saviem bērniem un darīsim to pēc savas labākās sirdsapziņas!”

Patīkamu pārsteigumu un neviltotas emocijas sagādāja Stalbes vidusskolas 2.-4. klases skolēni, kuri no sirds dziedāja līdzi repertuāra dziesmām. Arī “TirkizBand” dalībnieki ko tādu negaidīja. Īpaši skaļi viņi dziedāja “Tēvzemei”: Apmīļo, saulīte, manā zemītē/ Katru ozola zīli./ Es savai Tēvzemei pieglaužos/ Ticot, cerot un mīlot.
   
Svētku koncerts noslēdzās ar uguņošanu un balli kopā ar grupu “Vintāža”. Paldies visiem, kas rada iespēju kļūt par daļu no šīm lieliskajām Latvijas dzimšanas dienas svinībām! Ar pacilājošu svētku sajūtu pavadīsim Adventa laiku, lai Ziemassvētkos sagādātu prieku gan sev, gan apkārtējiem, gan mūsu mīļajai Latvijai!

Elīna Astahovska,
sabiedrisko attiecību un jaunatnes lietu speciāliste,
Attīstības plānošanas nodaļa
© 2013 Pārgaujas novada pašvaldība.
Izstrādāts: 101.lv