28.10.2021, Ceturtdiena
lv
Aktualitātes Pārgaujas apvienībā
  • Pārgaujas apvienības pārvaldei jauni rekvizīti
    Informējam, ka, sākot ar 2021.gada 1.jūliju, iedzīvotājiem, veicot komunālos, nodokļu vai citus maksājumus, jāizmanto jauni rekvizīti ...
  • Izmaiņas klientu apkalpošanā Cēsu novada Pārgaujas apvienības pārvaldē
    Turpmāk ieeja pašvaldības ēkās tikai ar derīgu COVID-19 sertifikātu vai, lai saņemtu COVID-19 sertifikātu papīra formātā. Pakalpojumu saņemšana pie pašvaldības speciālistiem pieejama tikai pēc iepriekšēja pieraksta un ar derīgu COVID-19 sertifikātu ...
Karte
Apmeklējumi šodien:
43, pašlaik vēro: 13.

» SākumlapaStraupes tirdziņš startē Turīnā zem Earth Market Straupe logo

Septembra beigās biedrības "Slow Food Straupe" pārstāvji ar pozitīvām emocijām atgriezās no prestižā pasaules mēroga pasākuma Terra Madre  Salone del Gusto (Mātes Zemes Garšas salons) Itālijā, Turīnā.


Pirmais kongress Terra Madre, kad Starptautiskā asociācija Slow Food Turīnā sapulcēja kopā ļaudis, kas ražo pārtiku, rūpējoties par vides ilgtspējību, tika sarīkots 2004. gada oktobrī. Toreiz Turīnu apmeklēja dalībnieki no 131 valsts un paralēli ar Terra Madre pasākumu notika arī Salone del Gusto (Garšas salons). Kopš tā laika regulāri, ik pēc diviem gadiem, Turīnā notiek abi šie pasākumi, kas ir vienreizēji un unikāli gan pēc dalībnieku sastāvā, gan izpildījuma ziņā. Te godā tiek celtas garšas nacionālās bagātības un to pagātnes restaurēšana, te tiek parādītas rūpes par bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu, te tiek kopā pulcēti mazie ražotāji un cilvēki, kam rūp apkārtējā vide.


Atšķirībā no iepriekšējiem reizēm, kad pasākums notika slēgtās telpās, šogad tas tika rīkots kā atvērts un pieejams visiem interesentiem un kopā pulcēja dalībniekus no vairāk nekā 160 valstīm. Abi paralēlie notikumi tika sapludināti vienā veselā Terra Madre Salone del Gusto (Mātes Zemes Garšas salons). Pēc provizoriskiem datiem ik dienu Turīnu apmeklēja ap miljons cilvēku, starp kuriem bija arī latvieši, kas bija ieplānojuši vērtīgo pasākumu apmeklēt sava atvaļinājuma laikā. Teica, ka tas bijis to vērts!

Turīna šajās dienās bija pārpildīta. Laukumos un skvēros bija izvietoti daudzo valstu tirdzniecības stendi, darbojās dažādu valstu pavāru meistarklases, garšas laboratorijas, notika semināri un forumi. Pasākumu organizatorus atbalstīja neskaitāmas brīvprātīgo grupas un Pjemontas apgabala pašvaldības un iedzīvotāji, kas šajās dienās izmitināja savās privātmājās kongresa delegātus.

Šoreiz ar Slow Food Internationale fonda, Pārgaujas novada pašvaldības un Zemkopības ministrijas atbalstu uz Turīnu devās  arī biedrības Slow Food Straupe pārstāvji un jāteic, ka biedrības delegācijai bija ar ko lepoties – savu, vēl no vecāsmātes laikiem vāktu, pupiņu kolekciju demonstrēja Rūta Beirote no ZS Zutiņi, maizes cepēja Sarmīte Klūga varēja pārsteigt ar milzu rudzu maizes klaipiem, bet  Raiskuma alus darītava ar tās pārstāvi Mārtiņu Raudziņu varēja pārsteigt ne vienu vien pasākuma apmeklētāju ar mūsu novadnieku darināto izcilo alus garšu.


Ir liels gandarījums, ka Slow Food Straupe stends ar savu krāsainību un produkcijas bagātību un savdabību piesaistīja ļoti daudz apmeklētāju. To filmēja un ziņās rādīja Itālijas televīzijas pirmā programma, tā nodrošinot nākamajās dienās ļoti lielu pieprasījumu pēc latviešu rudzu maizes. Savukārt  pupiņu kolekcijas saimnieci Rūtu Beiroti  intervēja vairākas citu valstu televīzijas, viņa dalījās ar savu pieredzi, un viņas referāts un pupiņu kolekcija aizceļoja uz ļoti prestižo Gastronomijas zinātņu universitāti, kur iegūstams maģistra grāds Gastronomijas zinātnēs. Jāpiebilst, ka šī universitāte Itālijā, Pjemontas apgabalā arī tika dibināta ar Slow Food aizgādību.


Straupes tirdziņa organizatore, biedrības Slow Food Straupe valdes priekšsēdētāja Astrīde Rozīte izpelnījās ievērību, sakot uzrunu Earth Market alianses dalībniekiem no Turcijas, Čīles, Austrijas, Vācijas, Itālijas u.c. valstīm, kā arī uzstājoties reģionālajā krievvalodīgo valstu forumā, kam Straupes lauku labumu tirdziņa rīkošanas pieredze šķita kā paveikta "neiespējamā misija". 

Savukārt šefpavāre Baiba Smilga īpaši iekārtotā  Eiropas ēdienu demonstrācijas virtuvē plašai publikai demonstrēja latviešiem ierasto, taču pasaulei neparasto ēdienu – buberts.

Par Terra Madre  Salone del Gusto  pasākuma nozīmīgumu liecina atklāšanas ceremonija ar Itālijas prezidenta  Serdžo Matarella (Sergio Mattarella) dalību. Tā notika Turīnas  teātra ēkā Kariņjano (Teatro Carignano), kas ir viena no vecākajām un nozīmīgākajām teātra ēkām Itālijā. Uz to no Latvijas puses bija uzaicinātas divas personas – Slow Food Rīga valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Rītiņš un Slow Food Straupe valdes priekšsēdētāja Astrīde Rozīte. Atklāšanas ceremonijā klātesošos uzrunāja Turīnas pilsētas mērs, Slow Food dibinātājs Karlo Petrīni (Carlo Petrini) un Itālijas prezidents.

Informācija par ZS Zutiņi pupiņu kolekciju:
https://thevegetarianchance.org/2016/09/25/ieri-al-salone-del-gusto-leemann-vs-calabrese/comment-page-1/

Informācija par Baibas Smilgas dalību Eiropas virtuves demonstrējumos:
http://www.salonedelgusto.com/en/event/?ev=851

Rudīte Vasile un Astrīde Rozīte
biedrības Slow Food Straupe valdes locekles© 2013 Pārgaujas novada pašvaldība.
Izstrādāts: 101.lv