09.07.2020, Ceturtdiena
lv
Aktualitātes Pārgaujas novadā
  • Ar Pārgaujas novada domes 2019. gada 30.maija lēmumu (protokols nr.5, 10.§) tika nolemts nodot atsavināšanai nekustamo īpašumu “Rozulas skola”
    ...
  • Uzņēmējiem pieejama preču zīme – “Radīts Pārgaujas novadā”
    Jau 2017. gada nogalē tika izstrādāts dizains preču zīmei “Radīts Pārgaujas novadā”, kura nu tiek piedāvāta Pārgaujas novada uzņēmējiem ...
Pārgaujas novada karte
Apmeklējumi šodien:
716, pašlaik vēro: 17.

» SākumlapaTurpināsies Ungurmuižas “Vecās istabas” sienas gleznojuma restaurācijas darbi

Valsts Kultūrkapitāla fonda 2016. gada projektu 1. konkursā Ungurmuižas sienu gleznojuma restaurācijas darbiem piešķirts finansējums 7000,00 EUR apmērā, kas ir līdz šim lielākais vienreizēji piešķirtais finansējums šim projektam.

Ungurmuižas Kungu mājas restaurēšana un apsaimniekošana vienmēr prasījusi vislielāko uzmanību un naudas līdzekļu ieguldījumu, jo tās mērķtiecīga un profesionāla atjaunošana un kopšana ir vienīgā izdzīvošanas iespēja, saglabājot sabiedrisko pieejamību un muzeja vērtību.

Muižā fragmentāri saglabājušies 18. gadsimtā gleznotie Georga Hinša sienu gleznojumi. Tie šobrīd eksponēti dažādā tehniskā stāvoklī – dažviet tikai fragmentāri atsegti no vēlāku laika periodu uzslāņojumiem, t.i., 19. gs. apmetuma kārtas izveides virs apgleznotajiem koka baļķiem un dēļiem, un vēlāk 20.gs. 50-jos gados pārvietotie apgleznotie starpsienu posmi, kas 2000. – 2002. gadā demontēti, apgleznotie guļbaļķu elementi pārvietoti sākotnējās vietās, atkal komplektējot vēsturisko sienu gleznojumu kompozīcijas.
 
Viena no vēsturiski nozīmīgākajām, t.sk. simboliski vērtīgākajām telpām muižā ir Kungu mājas 1. stāva viesistaba jeb tā sauktā „Vecā istaba”, kurā fragmentāri saglabājusies uz sienu dēļiem gleznota ainava tempera tehnikā. Vecā istaba ar alegorisko ainu atainojumu ir ļoti augstvērtīgā mākslinieciskā un vēsturiskā izpildījumā.

SIA „Ungurmuiža” 2013. gada aprīlī Valsts Kultūrkapitāla fondam iesniedza projekta pieteikumu Ungurmuižas Kungu mājas Vecās istabas sienas gleznojuma restaurācijai, un līdz 2015. gadam, trīs gadu periodā jau veikts nozīmīgs restaurācijas darbs, pateicoties kopējam atbalstam 9700,00 EUR un restaurējot 527 dm2 no sienas gleznojuma, kas ir gandrīz puse no visas austrumu sienas gleznojuma. Restaurācijas darbus veica restauratores Natālija Jātniece un Irbe Grīnberga. Lai iegūtu pilnīgāku priekšstatu par nama toreizējo būvniecību un apdari un izzinoši kvalitatīvi informētu apmeklētājus par kādreizējo muižas veidolu, ir jāturpina iesāktie profesionālie restaurācijas darbi.


Pirms Ungurmuižas Kungu mājas Vecās istabas sienas gleznojuma
restaurācijas darbu uzsākšanas


 Ungurmuižas Kungu mājas Vecās istabas sienas gleznojuma
r
estaurācijas darbi 527 dm2 platībā

Šī projekta mērķis ir saglabāt ļoti vērtīgu 18. gadsimta kultūrvēsturisko koka muižas būvniecības piemēru, kam Latvijā nav analogu, veicinot tā prestižu un kultūrvēsturisko pārmantošanu nākamajām paaudzēm.

Restaurācijas projektā visi paredzētie restaurācijas darbi notiks Ungurmuižā uz vietas. Restaurācija notiks atbilstoši zinātniski vēsturiskās restaurācijas principiem, izmantojot tikai autentiskiem materiāliem atbilstošus materiālus un pielietojot 18. un 19. gs. laikam raksturīgās tehnoloģijas un krāsas. Darbu gaitā tiks pieaicināti speciālisti, lai novērtētu un ieteiktu labākos risinājumus turpmākajam darbam.

Jau iepriekšējā restaurācijas posmā apmeklētājiem bija iespēja vērot restauratorus darba procesā, kas radīja lielu interesi ne tikai par konkrēto gleznojumu, bet palielināja interesi par Ungurmuižas sienu gleznojumiem kopumā. Arī turpmāk plānots, saskaņojot ar restauratoriem, ļaut apmeklētājiem vērot viņu darbu.

Informāciju sagatavoja:
Ieva Malceniece
Tālr.: 22007332
www.ungurmuiza.lv
Twitter, Facebook, Draugiem: Ungurmuiza


© 2013 Pārgaujas novada pašvaldība.
Izstrādāts: 101.lv