06.07.2020, Pirmdiena
lv
Aktualitātes Pārgaujas novadā
  • Ar Pārgaujas novada domes 2019. gada 30.maija lēmumu (protokols nr.5, 10.§) tika nolemts nodot atsavināšanai nekustamo īpašumu “Rozulas skola”
    ...
  • Uzņēmējiem pieejama preču zīme – “Radīts Pārgaujas novadā”
    Jau 2017. gada nogalē tika izstrādāts dizains preču zīmei “Radīts Pārgaujas novadā”, kura nu tiek piedāvāta Pārgaujas novada uzņēmējiem ...
Pārgaujas novada karte
Apmeklējumi šodien:
124, pašlaik vēro: 18.

» SākumlapaUngurmuižā skatāma Ināras Liepas Leļļu Mākslas muzeja izstāde „Kofermājiņu ceļojums”

2012. gada sākumā Leļļu Mākslas muzejs, zaudējot telpas Vecrīgā, bija nonācis izvēles priekšā – pārtraukt muzeja darbību vai domāt jaunu tā pastāvēšanas veidu. Pakojot muzeja ekspozīciju kastēs un koferos, māksliniecei, privātā muzeja vadītājai Inārai Liepai dzima ideja par ceļojošā muzeja izveidi, un nu koferi uz laiku ir kļuvuši par leļļu un rotaļlietu „kofermājiņām”.

Mājīgi izgaismoti un ar Liepu ģimenes mīlestību iekārtoti, tie veido 21 ekspozīcijas vienību, kuras attēlo nelielu daļu Latvijas bērnības mantojuma. Tās ir sadzīves ainiņas ar senām lellēm, rotaļlietām, sadzīves priekšmetiem, spēlēm un citām lietām. Zīmīgi ir tas, ka kolekcijā ir ne tikai unikāli pasaulslavenu leļļu fabriku ražojumi, bet arī Latvijā izgatavotas koka rotaļlietas un lelles, kuras sen jau ir pazīstamas ārpus mūsu valsts robežām.

Pati Ināra ļoti spilgti atceras savas pirmās lelles: „Man nebija ļoti daudz leļļu, bet divas es atceros ļoti labi. Viens bija ļoti liels, vismaz man bērnībā šķita, ka milzīgs bēbis. Ar visām bēbīšu drēbītēm. Vēl man bērnībā bija ļoti mīļa rotaļlieta – koka sienāzis. No bērnības ir saglabājušās ļoti maz tieši manu rotaļlietu, jo mūsu ģimene manā bērnībā ļoti bieži pārbrauca no vienas dzīvesvietas uz otru, taču tas nav mazinājis manu mīlestību pret lellēm. Apzināti šī mīlestība pārvērtās par profesionālu nodarbi pirms 25 gadiem, kad biju Ungārijā. Tur kādā suvenīru veikalā kā interjera elements tika izmantotas lelles no dažādiem gadsimtiem, tās sēdēja visur telpā. Un es biju tik ļoti iespaidota no tā, ka, atgriežoties Latvijā, sapulcināju domubiedru grupu un teicu: mīļie, mums ir jātaisa leļļu veikals, vai jāšuj lelles, vienalga kas ar lellēm, jo Latvijā tolaik nekā tāda nebija. Tā radās salons „Paija”, mums ļoti palīdzēja Imants Ziedonis un Ramona Umblija, kuri tolaik sadarbojās ar ārzemju latviešiem un arī no viņiem manā kolekcijā ir lelles. Ungurmuižas izstādē redzams arī Imanta Ziedoņa dāvinātais eņģelis. Vēlāk radās leļļu mākslas muzejs.”

Izstāde Ungurmuižā ir papildināta ar seno sērkociņkastīšu kolekciju, Latvijā veidotiem rokdarbiem. Izstādē apskatāmas arī pašas mākslinieces Ināras Liepās autordarbi - skulptūrlelles.

„Pēdējos trīs gados nopietnā līmenī top arī manas lelles. Pirms tam arī gatavoju lelles, taču tās bija tekstillelles – pēc pagatavošanas principa vienkāršākas. Šīs lelles, ko es gatavoju ir  interjera lelles, karkasa lelles. Sākumā es braucu skatīties starptautiskas izstādes, iepazinu lelles, apbrīnoju šos darbus un man arī ļoti gribējās to darīt. Man palīdz arī tas, ka cilvēki bieži lūdz atrestaurēt lelles, tad man ir tā laime un iespēja tās izpētīt, tas palīdz saprast uzbūvi, anatomiju, stilu. Darināt lelles ir tik liela patikšana to darīt! Es, sākot gatavot lelli, nekad nezinu, kas tur iznāks. Tas izveidojas ļoti dabiski.”

Ināra Liepa stāsta, ka leļļu māksla ir vēl ļoti jauns un neizzināts mākslas veids. Tieši tāpēc arī šogad māksliniece kopā ar savu vīru Uldi Liepu rīkos otro profesionālo leļļu mākslas festivālu. Uz Latviju atkal brauks vairāki desmiti mākslinieku no visas pasaules. Un daļa radīs darbus speciāli Rīgas festivālam, kas no 10. - 13. septembrim notiks Rīgā, Dzelzceļa muzejā. Šī gada festivāla tēma būs „Teatrum Botanicum” jeb botānikas teātris.

Izstādi „Kofermājiņu ceļojums” daudzviet pasaulē redzējuši jau aptuveni 20 000 bērnu un pieaugušo. Izstāde viesojusies arī daudzviet ārzemēs, arī ļoti prestižos festivālos. Savu ceļojumu laikā tā saņēmusi ļoti daudz atzinības vārdus par tās saturu un neparasto ekspozīcijas dizainu. Izstādes rotaļlietas ļāvušas dažādu paaudžu cilvēkiem kaut uz mirkli atgriezties savās bērnības atmiņās, kā arī bijusi iespēja iepazīt daļu no Latvijas kultūras mantojuma.

Ceļojums turpinās – esi sveicināta, Ungurmuiža! Izstāde te aplūkojama līdz oktobra vidum.


Evija Leitlande,
Kultūras pasākumu vadītāja© 2013 Pārgaujas novada pašvaldība.
Izstrādāts: 101.lv