24.08.2019, Sestdiena
lv
Aktualitātes Pārgaujas novadā
  • Pašvaldībai piederoša nekustamā īpašuma "Rozulas skola" izsole
    Pārgaujas novada pašvaldības īpašumu komisija rīko atklātu atkārtotu (otro) mutisku izsoli ar augšupejošu soli nekustamā īpašuma „Rozulas skola”, Stalbes pagastā, Pārgaujas novadā.....
  • Lauksaimnieciskai izmantošanai nomājamās zemes Pārgaujas novadā
    Aicinām pieteikties uz zemes vienībām vai tās daļas nomas tiesībām lauksaimnieciskai izmantošanai ...
  • Uzņēmējiem pieejama preču zīme – “Radīts Pārgaujas novadā”
    Jau 2017. gada nogalē tika izstrādāts dizains preču zīmei “Radīts Pārgaujas novadā”, kura nu tiek piedāvāta Pārgaujas novada uzņēmējiem ...
Pārgaujas novada karte
Apmeklējumi šodien:
97, pašlaik vēro: 31.

Vai esat apmierināts/-a ar šīs vasaras laikapstākļiem?
» SākumlapaNoslēgumam tuvojas dabas daudzveidības saglabāšanas darbi Gulbju salas purvā

Lai novērstu platību intensīvo aizaugšanu ar sīkkrūmiem un veicinātu labvēlīgus  apstākļus ogu, sēņu, dažādu sūnu, ķērpju un citu mitrumu mīlošu organismu attīstībai un pastāvēšanai, kā arī cilvēku iecienīto dabas velšu -  lāceņu, dzērveņu un sēņu – vākšanas vietu saglabāšanos, kopš 2014. gada decembra Pārgaujas novadā, Gaujas nacionālā parka dabas lieguma zonā Gulbju salas purvā, Dabas aizsardzības pārvalde īsteno aktivitātes, lai atjaunotu dabisku gruntsūdeņu līmeni meža teritorijā.

Gulbju salas purvs savulaik piedzīvojis nosusināšanu, lai to izmantotu saimnieciskiem mērķiem – kūdras ieguvei. Gadu gaitā nosusinātā teritorija aizaugusi, un purvs zaudējis savu funkcionalitāti. Purvainajā mežā esošās dabas vērtības diemžēl bezgalīgi nav spējušas pielāgoties šiem apstākļiem. Tāpat līdz ar nosusināšanu samazinājušās ūdens uzkrāšanās un pašattīrīšanās iespējas, pieaudzis plūdu risks. Mūsdienās Gulbju salas purvs ir iekļauts Gaujas nacionālā dabas lieguma zonā, un tas nozīmē, ka prioritāte šajā teritorijā ir dabas aizsardzība. Tāpēc tagad ir pienācis laiks novērst dabai nodarīto kaitējumu un palīdzēt atgriezt Gulbju salas purvam tā dabisko stāvokli.

Lai atjaunotu Gulbju salas purvu un tajā esošās dabas vērtības, kopš pagājušā gada dabas lieguma zonā tiek veikti darbi kopumā 37 lielākos un mazākos grāvjos 13,95 km kopgarumā. Uz trīs grāvjiem tiek izbūvēti četri kūdras aizsprosti, piecos grāvjos tiek izbūvētas 29 koka rievsienas, 29 grāvju posmi tiek pilnībā vai daļēji aizbērti. Lai veiktu darbus Gulbju salas purvā, tika izstrādāts tehniskais projekts, kas saskaņots ar atbildīgajām iestādēm – Valsts vides dienestu, Amatas novada apvienoto būvvaldi un Pārgaujas novada pašvaldību. Atjaunošanas darbus iepirkuma procedūras rezultātā uzticēts veikt SIA “Castor melio”.

Darbi strauji tuvojas noslēgumam – līdz marta vidum pilnībā būs pabeigta apaugumu novākšana no grāvju trasēm, pabeigta visu grāvju aizbēršana un aizsprostu izbūve. Savukārt līdz aprīļa beigām tiks izbūvētas visas koka rievsienas.

Iedzīvotāji, kas jau devušies dabā, pamanījuši, ka gar aizbērto grāvju trašu malām atstāti nozāģētie koki, kas vietām rada vizuāli nepievilcīgu skatu. Gulbju salas purva apsaimniekošanas pasākumu koordinators Jānis Andrušaitis skaidro, ka darbu zonā veikta koku ciršana, lai nodrošinātu piekļuvi grāvjiem. Daļa nozāģētās koksnes tika izmantota, lai darbu laikā gar grāvju malām pārvietotos rakšanā iesaistītā tehnika. Pēc mežistrādes darbu lieguma perioda beigām (15. marts – 31. jūlijs) daļu nozāģētās koksnes plānots izvākt, taču liela daļa koku tiks atstāti purvā, jo no bioloģiskā viedokļa tie kompensē pieguļošā purvainā meža teritorijas mirušās koksnes deficītu, un ir ļoti vēlami, lai sasniegtu rezultātu – atjaunotu Gulbju salas purvu.

Tāpat Gulbju salas purva apmeklētāji novērojuši, ka vietām uzbūvēto grāvju trasē veidojas plaši ūdens uzpludinājumi, applūdušas arī blakus esošās mežaudzes. Jānis Andrušaitis skaidro, ka šāda dabisko ūdeņu “reakcija” uz veiktajiem darbiem grāvjos ir normāla, un tāda tā varētu saglabāties pat vairākus gadus, kamēr dabiskais ūdens līmenis atjaunosies.

Dabas aizsardzības pārvalde aicina iedzīvotājus neskaidrību gadījumā telefoniski vai personīgi vērsties pārvaldē, lai rastu atbildes par Gulbju salas purvā notiekošo. Tāpat iestāde pavasarī organizēs informatīvu pasākumu Pārgaujas novada iedzīvotājiem, lai iepazīstinātu ar paveikto un teritorijas turpmāko attīstību.

Darbus Gulbju salā Dabas aizsardzības pārvalde īsteno projekta “Meža biotopu atjaunošana Gaujas nacionālajā parkā” (starptautiskais nosaukums FOR-REST, LIFE10 NAT/LV/000159). Aktivitātes tiek ieviestas sadarbībā ar Vides risinājumu institūtu, Latvijas Dabas fondu, ELM MEDIA. projektu finansē Eiropas Komisijas LIFE+ programma un Latvijas vides aizsardzības fonds.© 2013 Pārgaujas novada pašvaldība.
Izstrādāts: 101.lv